روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

 سیاه، رنگ آسمان شب، درخت آبنوس، خاویار و زغال و یكی از اولین رنگ هایی كه در هنر انسان مورد استفاده قرار گرفت.

رنگ های سفید و سیاه خالص ترین شکل رنگ هستند و معنای سادگی و اداری بودن را می رسانند. رنگ مشکی معنی قدرت، رمز آلود بودن و ظرافت و بعضی اوقات معنی ترس و ناشناخته بودن را منتقل می کند. رنگ مشکی در صورتی که با رنگ های دیگر به کار برده نشود، خیلی سرد و خشک به نظر می رسد. سیاه تمام نورها در طیف رنگ ها را جذب می‌کند. سیاه در ضمن قادر است جلوی رشد و تغییر ما را بگیرد. ما معمولا برای پنهان شدن از دنیا، در رنگ سیاه مخفی می گردیم.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

سیاه معمولا به عنوان نماد ترس یا شیطان مورد استفاده قرار می گیرد اما به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته می شود. رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ ها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی، جذابیت جنسی و رسمی بودن است. در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولد دوباره بود. رنگ سیاه معمولا به دلیل لاغر نشان دادن در نمایش های مد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنرپیشه ها محبوب کرده. این رنگ همچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلا اشیا خانگی کاملا سیاه،‌ اشرافی تر به نظر می رسد.

چکیده خصوصیت رنگ مشکی:
1- سیاه، قدرت، ظرافت و رمزآلودگی را القا می کند.

رنگ مشکی در دکوراسیون
بسیاری از مردم فكر می كنند كه استفاده از رنگ سیاه در فضای داخلی خانه باعث كوچک تر و تیره شدن فضای كلی می شود. اما این موضوع همیشه درست نیست. دیوارهای سیاه می توانند مانند آسمان شب فراخ و بی پایان به نظر برسند. این رنگ را می توان توسعه داد و البته هر وسیله دیگری، مانند اثر هنری، مبلمان و یا چارچوب، كه در كنار این رنگ قرار بگیرد به خوبی به چشم می آید و توجه ها را به خود جلب می كند.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

رنگ مشکی می تواند ذهن خلاق برخی افراد را تحریک و آنها را حرفه ای تر و پیچیده تر نماید. خیلی ها ممکن است این رنگ را رنگی افسرده کننده بدانند اما با استفاده درست بسیار هم جذاب خواهد بود. فقط مطمئن شوید که رنگ مشکی مثل یک هایلایت است و بر رنگ اصلی غالب نشده باشد. اگر بخواهید میزان توجه به چیزی را کاهش دهید، می توانید به آن مشکی مات بزنید. این رنگ اغلب در نازک کاری ها برای ایجاد ظرافت به کار می رود. یک نیمکت که رویه آن از سنگ گرانیت مشکی باشد، می تواند ظاهر زیبایی به آشپزخانه ببخشد. همچنین مشکی رنگ خوبی برای کفپوش است.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ مشکی به تنهایی برای رنگ‌ دیوار مناسب نیست، زیرا محیط را بسته و ترسناک می کند. از این رنگ معمولا در چراغ ها و دستگیره های در، به عنوان یک رنگ خنثی که اشیاء و طرح های اطراف خود را به خوبی جلوه می دهد، استفاده می شود. سیاه رنگ بسیار خوبی برای فضاهای گذر مانند راهروهای كوچک یا گوشه های خانه است. مشکی به علت خنثی‌ بودن با هر رنگی که استفاده شود، تاثیر فوق العاده‌ای دارد. مشکی با رنگ های متالیک طلایی، نقره ای، مسی و برنجی جلوه ای بی نظیر پیدا می کند.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ سیاه با خاکستری تیره در واقع در فضای شما ایجاد یک تونالیته رنگی غنی می کند و بهترین راه حل برای از بین بردن تیرگی ایجاد شده به سبب رنگ سیاه می باشد، حضور رنگ هایی مانند سفید و سبز در چنین فضایی نه تنها تضاد در فضا به وجود می آورد بلکه فضای شما را سرزنده تر و پویا تر می کند.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز و سیاه از گذشته های دور به عنوان دوستان همیشگی در طراحی ها به شمار می آمدند، البته قرمزهای تند و براق در ترکیب با رنگ سیاه نه تنها جذاب نخواهند بود بلکه ظاهر دکوراسیون شما را به سخره می گیرند، بهترین قرمز برای ترکیب با رنگ سیاه در دکوراسیون قرمز کدر می باشد.

رنگ های سیاه و سفید همیشه جفت های بسیار خوبی هستند. ترکیب رنگ سیاه و سفید بهترین ترکیب برای سبک کلاسیک می باشد، این ترکیب به دلیل خنثی بودن می تواند با تمام رنگ های موجود در در چرخه رنگ که باب سلیقه شماست هماهنگ شود و ظاهر ایده آلی را برای دکوراسیون شما ایجاد نماید. از رنگ سیاه و سفید، به صورت کاشی یا موزاییک به صورت یک در میان در کف یا سرامیک سیاه و سفید در بدنه سرویس های بهداشتی استفاده می شود، زیرا با کنتراست یا تضادی که ایجاد می کند فضا را بزرگ تر جلوه می دهد.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

طیف رنگی زرد یکی از رنگ های جسورانه و منحصر به فردی است که در ترکیب با رنگ سیاه انرژی و پویایی را به دکوراسیون تزریق می کند. پس اگر می خواهید رنگ سیاه را برای فضاهایی مانند اتاق کار، آشپزخانه و یا فضاهایی که نیاز به تحرک دارند استفاده کنید بهتر است رنگ زرد را فراموش نکنید.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

رنگ سیاه در فضا نور را جذب می کند و فضای داخلی تان را کم نور تر از آنچه که هست نشان می دهد برای جلوگیری از این امر بهترین راه حل استفاده از آینه، شیشه، لوازم براق در فضاست تا بتواند نور موجود در فضا دو چندان کند و دکوراسیون شما را درخشان تر از قبل نماید. دیوارهای مخملی سیاه رنگ بسیار زیبا و مجلل هستند، اما نیاز به یک نورپردازی خوب دارند. آثار هنری و دیگر وسایل رنگی، این اتاق را از حس بسته بودن و یا سنگین بودن نجات می دهند. رنگ سیاه، بسیار مناسب فضاهای زنده و تلفیقی است.

رنگ تخته سیاه فقط مخصوص اتاق كودكان و یا آشپزخانه نیست. استفاده از چنین رنگی می تواند به فضاهای مختلف جلوه‌ای شیک و حسی مفرح اضافه كند. اگر در دکوراسیون داخلی منزل احساس نیاز به تغییر دارید و یا از سبک های قدیمی و طرح ها و رنگ های عمومی موجود در بازار برای دیوار منزل خسته شدید، یکی از بهترین ایده های متفاوت استفاده از تخته سیاه های گچی در همه یا قسمتی از دیوارهای منزل می باشد که با وجود کم هزینه بودن تمی بسیار متفاوت در فضا ایجاد می کند و دکوراسیون را به کلی تغییر می دهد. بر روی این دیوارهای کاربردی می توانید نقاشی، لیستی از مواردی که فراموش می کنید یا جملات مورد علاقه یا انگیزه دهنده و یا پیغام های خود را یادداشت نمایید.

روانشناسی رنگ سیاه در دکوراسیون داخلی

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1143{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید