روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی یک رنگ مقدس، بخصوص در فرهنگ اسلامی است، همچون گنبد آبی مساجد و آسمان آبی که جایگاه فرشتگان و موجودات پاک می باشد.

یکی از سه رنگ اصلی چرخه رنگ، رنگ آبی است. رنگ آبی جزء رنگ های سرد می باشد. این رنگ اولین و مهمترین رنگ آرامش دهنده است. رنگی كه آرامش فكری و جسمی، اطمینان خاطر درونی و اعتماد به نفس را گسترش می دهد. امام جعفر صادق (ع) خطاب به مفضل می فرمایند: تفکر شما در رنگ آسمان خداوند، که موافق ترین رنگها است، دیده و نور بصر را تقویت می کند.

در روانشناسی، افرادی که رنگ آبی را انتخاب می کنند به نظر می رسد که افراد با نشاطی هستند. افرادی که تمایل به پوشیدن لباس آبی تیره دارند، به عنوان افرادی باهوش، مستقل و مسئولیت پذیر شناخته می شوند. این افراد در پی آرامش هستند و دوست دارند که توسط محبت و مهربانی احاطه شوند. آبی تیره، رنگ حقیقت و اعتدال می باشد. رنگ آبی محض، رنگ الهام بخشی، صداقت و معنویت می باشد. رنگ آبی، غالبا رنگ انتخابی افراد محافظه كار است. افرادی كه لباس آبی روشن می پوشند، اغلب خلاق، حساس و دارای قدرت تخیل بالا هستند. این افراد نیازمند یك محیط آرام می باشند. آبی روشن باعث گسترش خلاقیت می شود. به این دلیل است كه توصیه می شود ادارات و سالن های مطالعه را با رنگ آبی تزئین نمایند و به طور ایده آل آبی را باید با رنگ زرد به كار برد تا باعث تحریك فكر و ذهن گردد.

 روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند به عنوان رنگ اصلی است که شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک و تویتر از آن استفاده کرده اند. از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیز هست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود. از رنگ های تیره تر در چرخه رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود. آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت حس طبیعت را می دهد. رنگ های آبی به ندرت در موضوعات مربوط به مواد غذایی و بسته بندی غذاها استفاده می شوند؛ زیرا بعضی از مطالعات نشان داده است که تاثیر آرامشی که از این رنگ گرفته می شود جلوی اشتهای افراد را می گیرد. بنابراین نمی تواند رنگی مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد؛ مگر اینکه شما در یک رژیم غذایی باشید!

آبی سبب بهبود بی خوابی می شود، البته می‌تواند احساس غم، درون‌گرایی یا گوشه‌گیری را در بعضی افراد به وجود آورد. رنگ آسمان و اقیانوس آبی است، نگاه به اقیانوس، دریا و آسمان، حس آرامش و توازن در افکار انسان ایجاد می کند. رنگ آبی یکی از بارزترین رنگ های آرام است که نقطه مقابل رنگ قرمز از نظر تندی و ایجاد حساسیت و برانگیزاننده احساسات قرار دارد.

 روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

چکیده خصوصیات رنگ آبی:
1- آبی روشن سلامتی، عمق، ثبات و ایمان را القا می کند.
2- آبی تیره تر دانش، قدرت، اعتماد و کمال را القا می کند.

رنگ آبی در دکوراسیون منزل
رنگ آبی در طراحی داخلی فضای منزل، به منظور توسعه و گشودگی فضاها استفاده می شود. به عبارت دیگر، استفاده از این رنگ در دیوارها، کف و مبلمان باعث می شود فضا بزرگتر به نظر آید. در دکوراسیون اتاق هایی که نور شمالی دارند، استفاده از این رنگ توصیه نمی شود، ولی در اتاق هایی که کاملا نورگیر هستند و در تابستان بسیار گرم می ‎شوند، این رنگ می تواند گرما و دمای اتاق را تا حدی پایین بیاورد.

 روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی رنگی است که به طور محسوسی می تواند عمق و فرم زیرکانه ای را تولید کند و یک محیط معنوی و آرام به ارمغان آورد. وقتی شما در یک جعبه مداد رنگی، انواع تنالیته های آبی را ببینید، به نظرتان زیبا می رسد، ولی وقتی که همان رنگ ها را روی دیوار و مبلمان و کف مشاهده می کنید، خصوصا در اتاق هایی که دارای نور کم هستند، شاید به همان اندازه جذاب به نظر نیایند. اگر از تنالیته آبی روشن به عنوان رنگ اصلی و زمینه در اتاق استفاده می کنید، می توانید با به کارگیری تنالیته های گرم در مبلمان یا پارچه های مبل ها، این رنگ را متعادل کنید.

 روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

برای ایجاد آرامش در اتاق های خانوادگی، پذیرائی، آشپزخانه های بزرگ و فضاهایی که محل تجمع افراد می باشد، پیشنهاد می شود از آبی گرمتر (آبی نیلی - فیروزه ای) استفاده کنید.

 روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

آبی تیره اثری متضاد دارد و حس دلتنگی و تاریکی را در افراد به وجود می آورد، بنابراین استفاده از این رنگ به هیچ وجه توصیه نمی شود، ولی اگر این رنگ از رنگ های مورد علاقه شما است، می توان اثر تاریکی آن را با رنگ های گرم تا حدی تعادل بخشید.

رنگ آبی اقیانوسی، وقتی که با سفید ترکیب می شود، حس نظافت فکری و روحی را در هر اتاقی ایجاد می ‎کند. در نظر بگیرید اتاقی را که سقفهای آن با رنگ آبی اقیانوسی نقاشی شده باشد، دیوارها هم با این رنگ و رنگ سفید، رنگ آمیزی شده اند و کاشی های کف نیز به رنگ آبی-سفید در آمده اند، خلق این فضا حس تاکید پاکی و نظافت را در ذهن شما تداعی می کند. یک اتاق خواب را در نظر بگیرید که کف آن با موکتی به رنگ آبی اقیانوسی فرش شده. پنجره های اتاق دارای پرده هائی از این رنگ ولی با درجه سیرتر آبی اقیانوسی مزین شده (به این دلیل که تا حدودی اتاق را گرم کنند)، تختخواب این اتاق دارای بالش هائی از همین رنگ و روتختی آن با ترکیبی از این رنگ و رنگ سفید است. در این اتاق حس آرامش و سکوت موج می زند، ولی اگر تا حدودی سرد است، خنکی آن را با رنگهای گرم متعادل کنید.

رنگ آبی برای قسمت های پذیرش مناسب است و محیطی اداری و متعادل ایجاد می کند. رنگ آبی معمولا برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده که افراد در اتاق های آبی کارآیی بیشتری دارند. البته از رنگ های آبی تیره و یا بسیار روشن نباید در فضاهای کاری استفاده کرد (مثل اتاق کار، دفاتر خانگی و یا آشپزخانه)، چون این کار واقعا می تواند فعالیت شما را سرکوب کند. در عوض، گزینه هایی چون فیروزه ای، آبی رنگ پریده، آبی های متالیک یا آبی آسمانی مناسب هستند. آبی آسمانی در کلاس های مدارس بسیار محبوب است، برای اینکه بهره وری، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. این رنگ تاثیر آرامش دهنده ای دارد و سوخت و ساز بدن را کاسته و اشتها را از بین می برد. زمانی که جلوی هیجانات بیش از اندازه زندگی شما گرفته شود، آن وقت زمان زیادی برای اندیشیدن به جزئیات مهم خواهید داشت.

رنگ آبی، رنگی با خاصیت قدرت و متمرکز کننده برای افراد بیش فعال و یا پریشان خاطر است که می توان در سرتاسر اتاق از آن (در شکل ملایم تر) در سایه های مختلف و در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده کرد. آبی به تنهایی به صورت طیف ها و سایه های مختلف، محیطی زیبا، آرام، ایده آل و آسمانی را ایجاد می ‌کند که برای اتاق خواب و سرویس های بهداشتی مناسب است. در کل برای محل هایی که به نظر باید خنک و آرام بخش باشند، استفاده می شود. همچنین، رنگ آبی می تواند یک انتخاب خوب برای رنگ حمام باشد. به این دلیل که تداعی کننده رنگ دریا است. رنگی بسیار آرام بخش و تسکین دهنده است که در انسان ایجاد امنیت و آرامش می کند، به همین دلیل در اکثر مطب های پزشکی و اتاق های جراحی از آن بهره می گیرند.

روانشناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

مشاهده 5957 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1127{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید