روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز، کهن ترین، قدرتمند ترین و احساسی ترین و یکی از سه رنگ اصلی چرخه رنگ می باشد.

رنگ قرمز رنگ انتخابي بيشتر روانشناسان برون گرا و يكي از گزينش های ويژه مردان مي باشد. رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب می شود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می کند و همچنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق و محبت می شود. به علاوه رنگ قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش می دهد و به همین دلیل است که در سالن های غذاخوری از این رنگ استفاده می کنند.

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی 

طیف رنگی قرمز، می توانند احساس عشق، هیجان، قدرت و رشد و نمو را القا کند. رنگ قرمز در ترکیب با رنگ سفید و ایجاد رنگ صورتی، احساس شیرینی و بی گناهی و به صورت خالص، تیزی و تندی را القا می کند. با اضافه شدن رنگ مشکی، قرمز احساسات سنگین تری را بیان می کند؛ مثلا عصبانیت یا بیان شدید احساسات. قرمز به عنوان رنگ اولیه هم در پس زمینه طرح ها و هم  به عنوان رنگ تاکید، استفاده می شود. تقریبا در بین رنگ های دیگر بهترین رنگ برای تاکید رنگ قرمز می باشد. یاقوت یا فلفل قرمز را تصور کنید. کافی است انسان به این مواد فکر کند تا قدرت قرمز را به خاطر آورد. قرمز و تقریبا همه سایه ها و مظاهر آن، رنگ هایی هستند درخشان، روشن و بسیار مهیج. با این وجود، قرمز انگار همیشه فرهیخته، پیچیده و احساساتی است. قرمز رنگ پرشوری است. قرمز نگاه را به خود می کشاند.

چکیده خصوصیات رنگ قرمز:
رنگ قرمز روشن برای بیان عشق و لذت استفاده می شود.
قرمز تیره برای بیان حس انتقام جویی، عصبانیت بکار برده می شود و همچنین شجاعت و رهبری را القا می کند.
صورتی (ترکیبی از قرمز و سفید) برای ایجاد فضایی رمانتیک و قابلیت های زنانه استفاده می شود.
قرمز- قهوه ای تغییر و سقوط را القا می کند.
رنگ قرمز مرتبط با عشق، انرژی، گرما، حادثه، خوش بيني، عشق آتشين، شهوانيت و ميل جنسي مي باشد.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

قرمز رنگ پرهیجانی است و در کشورهای آسیایی رنگ بسیار مهم و معمولی است. در استفاده از رنگ قرمز، باید احتیاط کرد. ارجح است قرمز به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار رود. در دکوراسیون منزل بهتر است از رنگ قرمز در جاهای خاص مورد علاقه استفاده شود، تا از این طریق آن بخش بیشتر در معرض توجه قرار گیرد. استفاده از قرمز در اطراف شومینه، حتی اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما است.

رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

با استفاده از رنگ قرمز، محیط بسته تر دیده می شود. قرمز رنگ مناسبی برای اتاق خواب نیست، چون مقدار تنفس را زیاد کرده و خواب و آرامش را کاهش می دهد. در مکان های تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز به حدی جاذب است که هر کس را وادار به نشستن می کند. از قرمز در سالن های آرایش و اتاق پرو نیز می توان استفاده کرد. برای تعدیل حرارت، قرمز را با سفید همراه کنید و تضاد شادی ایجاد کنید، که ثابت شده جلب توجه می کند (تاکید های سفید همیشه با مبلمان قرمز خوب از کار در می آیند).

مشاهده 3490 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1122{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید