ترمینال مسافربری ریگا

نوشته شده توسط زهرا صامتی

ترمینال مسافربری ریگا، مکانی منحصر به فرد می باشد، و امروزه به هویت جدیدی برای شهر ریگا تبدیل شده است. این ترمینال در سال 2012 طراحی شد. مکان بنا در شهر ریگا، پایتخت کشور لتونی و یکی از مراکز مهم صنعتی، تجاری، فرهنگی و مالی منطقه ی بالتیک و از بنادر مهم این منطقه است.

ریگا با جمعیت ۷۰۶.۴۱۳ نفر در سال ۲۰۱۰ بزرگ‌ ترین شهر کشورهای حوزه ی دریای بالتیک و سومین شهر کل منطقه ی بالتیک پس از سنت پترزبورگ و استکهلم است. مساحت این شهر ۳۰۷.۱۷ کیلومتر مربع است و مرکز تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. جمهوری لتونی کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به‌ شمار می‌ آید.

اما برای طراحی ترمینال مسافربری این شهر؛ گروه طراحی NRJA سعی در ارائه پیشنهادی برای ایجاد یک محیط شهری با کیفیت بالا داشت، که نه تنها شامل حمل و نقل، اوقات فراغت و تجارت دریایی می شد، بلکه اتصال به فضای عمومی شهر را نیز باعث می شد. همچنین ترمینال های موجودی که از سال 1970 به عنوان یک نهاد شهری محسوب می شدند هنوز توسعه ی لازم را پیدا نکرده بودند. آن ترمینال ها بسیاری از محیط اطراف خود را به استفاده عمومی برای شهر اختصاص داده بودند.

NRJA چشم اندازی منحصر به فرد به بندر و رودخانه را پیشنهاد داد که البته صرف نظر از تدابیر شدید امنیتی مورد نیاز برای بخشی از قلمرو بندر، بسیاری از فعالیت های عمومی در دسترس، فرصت های تجاری و امکانات تفریحی را نیز مهیا می ساخت. قسمت اصلی پروژه مربوط به عبور عابران پیاده در امتداد رودخانه Daugava و وجود فضاهای عمومی، خرده فروشی، هتل، ترمینال و دیگر بخش ها، که همه از همان مسیر قابل دسترسی هستند می باشد. برای کنترل ترافیک خودروها هم، سطح مشخصی از زمین را به آنها اختصاص دادند و مابقی زمین شامل فضاهای عمومی می شد.

در این بندر هتلی طراحی شده است که اتصال این هتل و حجم ترمینال بندر به یک مجموعه خاص و منحصربه فرد مبدل شده است. در طبقه همکف ترمینال مسافربری و در طبقات بالاتر فضاهای هتل شکل گرفته اند. البته هتل استقلال خودش را دارد و حتی به طور مجزا پارکینگ، ورودی و مسیر عبور و مرور و ... دارد. هتل نه طبقه ی چهار ستاره در انتهای این شبه جزیره، افقی خاص به شهر ریگا داده است. تمامی اتاق های هتل رو به منظره بندرگاه هستند و از نهایت زیبایی برخوردارند.

حرکت آب و  بازتاب خورشید در امواج آن، افقی بی نهایت زیبا را در مناظر پروژه رقم زده است. الگوی نمای هتل و ترمینال از مفاهیم قدیمی شهر ریگا ست. مشخصات فنی آن، محافظت در برابر تابش بیش از حد خورشید و امکان تهویه مناسب هوا را تضمین می کند و از همه مهم تر برای کاهش سر و صدا کشتی ها و دیگر زیرساخت های ترافیکی اقدامات خوبی انجام گرفته است.

مشاهده 4746 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}585{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید