طرح توسعه فرودگاه اسلو نروژ

پروژه طرح توسعه فرودگاه اسلو توسط دفتر معماری Nordic در سال 2017 در زمینی به مساحت 115000 مترمربع طراحی و گسترش یافت.

دفتر معماری Nordic در سال 1979 شروع به کار کرد و امروزه با حدود 144 پرنسل از 27 کشور دنیا مشغول به کار می باشد. دفتر اصلی این شرکت معماری در شهر اسلو (Oslo) کشور نروژ قرار دارد.

تیم طراحی از بارش برف به عنوان یک سیستم خنک کننده استفاده کردند، به گونه ای که برف در طول زمستان از باند فرودگاه جمع آوری شده و در انبار ذخیره می شود (مطابق پلان جزئیات داخل گالری تصاویر این مطلب) و در طول تابستان به عنوان یک مایع خنک کننده مورد بهره برداری قرار می گیرد. می توان گفت اصلی ترین امتیاز این فرودگاه مسافرتی، همین ویژگی منحصر به فرد آن می باشد. همچنین با اضافه شدن یک اسکله طولانی 300 متری به ساختمان ترمینال موجود، ظرفیت این فرودگله مسافرتی دو برابر افزایش یافت.

فرودگاه اسلو نروژ

اسکله جدید به طور کامل از چوب درختان اسکاندیناوی پوشیده شد. همچنین از فولاد قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست و بتن مخلوط با خاکستر آتشفشانی نیز، در ساخت و ساز این پروژه استفاده شده است، که با انتخاب این مواد، انتشار گاز CO2 در این ساختمان به میزان 35% کاهش یافته.

فرودگاه اسلو نروژ

نور مصنوعی در این فرودگاه به گونه ای مینیمال طراحی شده تا مکمل نور طبیعی روز باشد. همچنین پنجره های پانورامای انتهای شمالی و یک پنجره سقفی بلند 30 متری و پنجره های دو جداره منحنی، باعث ایجاد دید خوبی به چشم انداز اطراف فرودگاه اسلو شده اند.

فرودگاه اسلو نروژ

علاوه بر این موارد، کلیت این فرودگاه به نحوی چیدمان شده که 70% از کل مسافران بتوانند با وسایل نقلیه عمومی به این فرودگاه دسترسی داشته باشند که خود این عامل نیز در کاهش آلودگی هوای منطقه بسیار حائز اهمیت می باشد.

فرودگاه اسلو نروژ

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1192{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید