فرودگاه بین المللی شنژن بن

فرودگاه بین المللی شنژن بن - ساختمان ترمینال 3، چهارمین فرودگاه کشور چین است و می تواند فاکتور خوبی برای ورود گردشگران خارجی به این منطقه محسوب شود. این پروژه که در شهر شنزن بن، چین قرار گرفته، طرح تندیسی فوق العاده ای دارد که به عنوان مرکز بین المللی و نشانه ای برای یکی از سریع الرشدترین شهرهای دنیا محسوب می شود.

فرودگاه بین‌المللی شنژن بن، یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا SZX است که یک باند فرود بتنی به طول 3400 متر دارد. این فرودگاه در ارتفاع 4 متری از سطح دریا واقع شده و در سال 2013 افتتاح گردید. در این فرودگاه، تکنولوژی های مدرن و پیشرفته با مولفه های هنری گردهم آمده و این فرودگاه جالب را ایجاد کرده اند. این ترمینال با معماری زیبا و عجیبش اگرچه برای جابجایی مسافران طراحی شده، اما آنقدر شگفت انگیز است که قدم زدن در آن تجربه ای جذاب و به یادماندنی خواهد بود.

ماسیمیلیانو و دوریانا فوکساس، زوج معمار ایتالیایی مشهوری هستند که این طراحی عجیب را تولید و اجرا کرده اند. پروسه طراحی و ساخت این ترمینال حدود 3 سال طول کشیده است. ترمینال شماره 3 در مجموع 63 گیت پرواز دارد، که با اضافه شدن این ترمینال به فرودگاه بین المللی شنزن بن، ظرفیت جابجایی مسافر در این فرودگاه 58 درصد افزایش پیدا کرد. در حال حاضر سالانه 45 میلیون مسافر از این فرودگاه برای جابجایی استفاده می کنند.

در مورد حجم بنا می توان چنین گفت که؛ اصولا در فرهنگ چینی، ماهی و انواع مختلف آن از مفهوم خاصی برخوردار هستند و معماری ساختمان ها و بناهای زیادی با الهام از این آبزیان طراحی می شود. در مورد این ساختمان از ایده سفره ماهی دیو، الهام گرفته شده که به نوعی نماد شهر شنزن به شمار می رود. یک سفره ماهی زنده و پویا که در حال نفس کشیدن است و شکل اندام خود را تغییر می دهد، دچار دگرگونی شده و سپس به پرنده ای تبدیل شده که احساس و خیال پرواز را جشن گرفته و می تواند با تغییر بخش های مختلف به نوعی حرکت کند.

فرودگاه بین المللی شنژن بن

دیواره های دو لایه این ساختمان که در نماهای داخلی شبیه لانه زنبور و کندوی عسل است که بر پیچیدگی و زیبایی معماری آن می افزاید. پروفیل سقف در مقاطع مختلف ارتفاعات منحنی شکل گوناگونی به خود گرفته و یادآور احجام و مناظر طبیعت است. مسافران از بخش دم این سفره ماهی، وارد ساختمان ترمینال می شوند. فضای ورودی ترمینال با ستون های مخروطی سفید رنگ مشخص شده است و آن را شبیه صحن داخلی کلیساهای جامع قدیمی می کند که در جای جای فرودگاه وجود دارند و وزن سقف را تحمل می کنند.

فرودگاه بین المللی شنژن بن

این ساختمان مشتمل بر سه طبقه است که به صورت عمودی به یکدیگر متصل هستند و به همین دلیل، نور طبیعی از بالاترین طبقه به پایین ترین طبقه نیز می تابد. در طبقه همکف، میدانگاه ترمینال قرار دارد که شاهراه اصلی دسترسی به قسمت های مختلف است. هر طبقه به سه بخش مجزای پروازهای ورودی، پروازهای خروجی و خدمات و همینطور چایخانه های سنتی و رستوران های متعدد، تقسیم می شود. در سالن پروازهای خروجی، بخش چک لاین، دفتر اطلاعات ایرلاین های مختلف و بخش اطلاعات فرودگاه بین المللی شنزن بن قرار دارد. فضاهای دوبلکس و تریپلکس سالن پروازهای خروجی ارتباطی بصری بین بخش های مختلف فرودگاه ایجاد می کند و همینطور باعث ورود نور طبیعی می شود. پس از مرحله چک لاین، مسافران پروازهای داخلی و بین المللی برای سوار شدن به هواپیما از مسیرهای عمودی عبور می کنند.

فرودگاه بین المللی شنژن بن

علاوه بر نمای خارجی، معماری داخلی این ساختمان نیز در نوع خود بی نظیر است. آثار تجسمی متعددی که در نقاط مختلف فرودگاه وجود دارد نماد حرکت و سیالیت هستند و دو ایده متفاوت را با یکدیگر ترکیب می کنند: ایده حرکت و ایده توقف. همچنین مجسمه هایی مثل درخت در گوشه کنار این فرودگاه وجود دارند. این درختان سفید و عجیب و غریب در واقع کار تهویه هوای سالن را انجام می دهند. این مورد همچنین در نواحی جزیره شکل تحویل بار نیز به کار رفته است.

فرودگاه بین المللی شنژن بن

به گفته معماران در این پروژه، با تاکید بر موضوع "سیال بودن... ایده جنبش و درنگ"، همواره فضای داخلی گسترده ای را به وجود آورده اند. این جمله بدان معنی است که این معماران علاوه بر طراحی یک محیط بصری تحریک کننده، در جنبه های عملی زمان، طی کردن راهروها، راه رفتن بین مکان های مختلف، سهولت رفت و آمد و تراکم جمعیت تمرکز کرده اند. اما گذشته از این نیازها، عناصر ارگانیک و فضای براق بکار رفته در داخل و اطراف، موجب شده تا این ساختمان مانند یک فیلم علمی تخیلی بنظر آید.

زوج معمار فرودگاه شنزن می گویند: "ما چیزهای زیادی از هیچکاک در مورد معماری یاد گرفته ایم. روش ادیت و مونتاژ فیلم های هیچکاک حس تعلیق و حرکت را به خوبی منتقل می کند. هیچکاک در واقع معمار سینمایی و هنری است و به خوبی در مورد طراحی و تاثیر آن اطلاع دارد". هنگامی که این دو زوج در حال طراحی این فرودگاه وسیع و بزرگ بودند، آن را مثل یک فیلمی سینمایی در نظر گرفتند. فیلمی که در هر ثانیه 24 فریم دارد و حرکت این فریم ها آنقدر سریع است که کل فیلم را شبیه تصویری متحرک و پیوسته می کند.

طراحی فرودگاه بدلیل اینکه بخش هایی مانند: چک لاین، گیت های پرواز و … باید در مکان های مشخصی قرار داشته باشد دارای محدودیت هایی می باشد، اما استودیو فوکساس با دستکاری کردن این قسمت ها اثری هنری ایجاد کرد که در عین حال که دسترسی به مناطق مختلف را برای مسافران راحت می کند، شاهکار معماری بی نظیری پدید آورده است. در حال حاضر، استودیوی Fuksas در حال کار کردن بر روی دو فاز دیگر به منظور توسعه این فرودگاه می باشد و به گفته آن ها، پروژه ترمینال مذکور بین سال های 2025 تا 2035 تکمیل خواهد شد. (منابع: ب-4)

مشاهده 1606 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1170{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید