دره تندیس ها

نوشته شده توسط محمد صامتی

دره تندیس ها در بخش جنوبی جنگل حرا جزیره قشم استان هرمزگان قرار گرفته است و به دلیل وجود اشکال و احجام طبیعی پر شمار نام دره تندیس ها را برآن نهادند.

آن چه که در دره تندیس ها به چشم می‌خورد، بازمانده دشتی است که زمانی به بام قشم می‌رسید. با بالا آمدگی تدریجی جزیره و عقب رفتن ساحل، بخش‌هایی به وجود آمد که دره تندیس ها یکی از این بخش‌ها محسوب می‌شود. در واقع دره تندیس ها، فرسایش ساحلی چشمگیری را پس از بیرون آمدن از زیر آب متحمل شده است. این فرسودگی از سوی دریا به سمت بام قشم کاهش پیدا می‌کند.

دره تندیس ها از لحاظ ساختاری شبیه به دره ستارگان می‌ماند، با این تفاوت که وسعت بیشتری داشته است. مسافران در مسیر رسیدن به دره تندیس ها می‌توانند از جنگل حرا به سمت روستای طبل حرکت کنند و از آنجا دوباره رو به پایین در مسیر سلخ به سمت بام قشم بروند که ناگهان با هیبتی از تندیس های غول آسا رو به رو می‎‌شوند. باور کردن اینکه تیشه هیچ بشری این تندیس ها را نتراشیده است، سخت به نظر می‌رسد. گویی اشکال موجود در دره تندیس ها توسط یک هنرمند خبره، سال‌ها به شکل دادن خاک و سنگ پرداخته است.

در بخش‌هایی از دره تندیس ها می‌توانید سنگواره‌هایی را مشاهده نمایید که بیشتر مربوط به صدف های دو کفه‌ای است و در برخی نقاط به صورت توده‌ای جمع شده‌اند. از دیگر دیدنی های قابل توجه که در دره تندیس ها دیده می‌شود، وجود پدیده‌های رسوبی آن است که به مانند ترک‌های گلی، چشم اندازه زیبایی از دره را به شما نشان می‌دهد.

در سفر به جزیره قشم بازدید از این دره‌ی رازآلود و زیبا را از دست ندهید و چشم‌ها و دوربین‌تان را برای دیدن و ثبت عالی‌ترین تصاویر طبیعت آماده کنید. پیش از حرکت به سوی دره تندیس ها بدانید که بازدید از این جاذبه در هوای بارانی انتخاب خوبی نیست و زمین دره در باران حالتی باتلاقی پیدا می‌کند و خطرناک است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر دره تندیس ها به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 312 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1430{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید