دره چاه‌کوه

نوشته شده توسط محمد صامتی

دره چاه‌کوه یا تنگه چاه‌کوه یکی از جاذبه‌های طبیعی جزیره قشم در استان هرمزگان است. این دره در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهو شرقی بخش شهاب قرار دارد.

احتمالاً استفاده از نام چاه‌کوه برای این دره، به وجود چهار حلقه چاه در نقطه آغاز آن باز می‌گردد، که در زمان‌های دور به دست اهالی روستای چاهو شرقی برای ذخیره آب باران و تأمین آب شیرین کنده شده‌اند و با توجه به گرم و خشک بودن آب‌ و هوای منطقه، این چاه‌ها ارزش بالایی داشته اند. این دره به عمق ۱۰۰ متر، نمایشی از فرسایش سنگ‌های رسوبی است و بخشی از ژئوپارک قشم محسوب می‌شود که به تأیید یونسکو رسیده‌است.

دره چاه‌کوه، در دل یک کوه سنگی یکپارچه قرار گرفته که به شکل ضربدر برش خورده است. چاه‌کوه در ابتدا عریض و با دیواره‌های بلند در برابر دیدگان مخاطب ظاهر می‌شود، ولی به تدریج از عرض آن کاسته تا جایی که عبور از میان آن دشوار می‌شود این درحالی است که ارتفاع دیواره‌ها همچنان زیاد است.

وجود شیارها و خطوط فرسایش موازی و همچنین حفره و تاقچه‌ای بدنه این دره و نیز وجود جوی‌های سنگی در کف دره، موجب شده تا تنگه چاه‌کوه هر بیننده‌ای را تحت‌تأثیر قرار دهد.

سنگ‌های چاه‌کو دارای آهک یا بی کربنات کلسیم است که اسید آب باران دلیل حل شدن آنها و ایجاد شکاف‌ها و حفره‌های کوچکی در میان آنها شده و این حفره‌ها در طول چند میلیون سال بزرگ‌تر شده و تبدیل به دالانه‌هایی شده‌اند. این دره از چهارسو، چهارتنگه دارد که در جاهایی دیواره‌ها به هم می‌رسند و فاصله ۲ دیواره از هم شاید به حدود نیم متر برسد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر دره چاه‌کوه به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 265 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1428{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید