دره ستارگان

نوشته شده توسط محمد صامتی

دره ستارگان یا دره ستاره‌ها با قدمت حدود ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشى از باد و باران و رگبارها در غرب روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قشم استان هرمزگان، به وجود آمده است.

اهالى جزیره قشم عقیده دارند که روزگاری، ستاره اى از آسمان به قلب جزیره افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. به این مکان در اصطلاح استاره افته و گاهى استار افتیده نیز گفته می شود اما، براى این پدیده کم نظیر زمین شناسى نام دره ستاره‌ها جا افتاده است.

برخى از اهالى نیز اعتقاد دارند که با تاریک شدن هوا، این دره محل رفت و آمد ارواح و اجنه بوده و به همین دلیل از ورود به دره در هنگام شب خودداری می‌نمایند. ولی در واقع با توجه به شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده‌هاى فرسایش موجود در آن و همچنین وزش بادهاى تند و گردش هوا در دره، صداهایی تولید می‌شود که این تصور را به وجود آورده بوده است.

ویژگى‌ها و دیدنى‌هاى دره ستارگان سبب شده تا این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم، جزء آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى، تنها ژئو پارک خاورمیانه می باشد.

شب هاى این دره به دلیل نزدیکى ستاره ها به سطح زمین بسیار دیدنى است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر دره ستارگان به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 276 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1427{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید