مسجد آقا بزرگ

مسجد آقا بزرگ کاشان استان اصفهان، در میدان کمال الملک، خیابان ملا حبیب الله شریف قرار گرفته. این مسجد با گنبد عظیم آجری و مناره کاشی کاری شده اش، در حال حاضر یکی از باشکوهترین بناهای اسلامی کاشان است.

این مسجد و مدرسه را حاج محمد تقی بن خانبان برای اقامه نماز جماعت و درس و بحث حاج ملامهدی نراقی دوم، ملقب به آقا بزرگ ساخت. بر کتیبه سردر مسجد آقا بزرگ کاشان، این ماده تاریخ ثبت شده است: "عجلوا بالصلواه قبل الفوت، چهل و هفت از او بگیر و بخوان" که به حساب حروف ابجد 1272 می شود؛ ولی در پایان کتیبه، تاریخ 1248 دیده می شود.

محراب مجاورگنبدخانه کتیبه های متعددی به تاریخ های 1260 و 1264 دارد؛ و بر در بنا، تاریخ 1260 دیده می شود. کتیبه ای در ایوان جنوبی مورخ 1263 و کتیبه دیگری در گنبد مورخ 1264 است. بر دیوار هشتی ورودی، تاریخ 1266 قید شده. علاوه بر این کتیبه ها، فرمانی از محمد شاه قاجار مورخ به 1256 در سردر بنا وجود دارد؛ و در آرامگاه خاندان نراقی، سنگ مزار ملا محمد علی مجتهد نراقی، فرزند آقا بزرگ مورخ به 1258 است. یعنی عملا می توان تاریخ احداث این بنا را به دوران محمد شاه قاجار و سال های اول سلطنت ناصرالدین شاه نسبت داد.

در کتیبه های بنا، خطاطان آنها، اسد الله و محمد حسن و حسین، معرفی شده اند و نام استاد حسین و استاد باقر بر در ورودی دیده می شود. نقاشی های این بنا را استاد محمد باقی قمصری، نقاش معروف آن زمان کشیده است.

جهت مسجد نسبت به محور قبله، آن را از مساجد دیگر متمایز ساخته است؛ چون محور اصلی حیاط آن در جهت قبله نیست و محراب در گوشه جنوب غربی واقع شده است.

فضای گنبدخانه در ابتدا از چهار طرف با فضای باز در ارتباط بود. بعدها ملا محمد علی، فرزند آقا بزرگ، شبستان زمستانی وسیعی در سمت غربی گنبدخانه احداث کرد و تزیینات بنا نیز تکمیل شد. شبستان تحتانی مدرسه را حاج شعبانعلی پشت مشهدی چندین سال پیش از بنای مسجد و مدرسه ساخته است.

این بنا را بارها مرمت کرده اند؛ ولی وضع آن تغییر اساسی نکرده است. دو بالاخانه مجاور ایوان جنوبی و چهار بالاخانه جبهه شمالی بنا ارسی های مشبک چوبی داشته که موریانه آنها را از بین برده است؛ و امروزه جای ارسی ها به صورت درگاه های هلالی شکل نماسازی شده است. همچنین در دهه های اخیر، برای محکم کردن و تعویض کاشی نماها و مناره ها و تعویض در و پنجره های چوبی حجره های مدرسه و شبستان مجاور گنبدخانه، اقداماتی شده است.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}927{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید