مسجد نصيرالملک

مسجد نصير الملک در خیابان لطفعلی خان زند، کوچه نصیرالملک، کوچه تریاکچی شهر شیراز، استان فارس قرار گرفته است. مجموعه بناهای نصیر الملک، شامل مسجد، حمام و خانه، در دوره قاجاریان ساخته شده و هنوز باقی است.

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز می باشد و در نزدیکی امامزاده مشهور شاه چراغ قرار گرفته است. محمدحسین نقاش شیرازی، طراح کاشی های مسجد نصیر الملک می باشد. البته نام محمد رضا کاشی پز شیرازی نیز در کتیبه های مسجد دیده می شود.

این بنا به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده. معماری آن کار محمد حسن معمار بوده و مدت ساخت آن حدود 12 سال (از سال 1255 تا 1267 خورشیدی) به طول انجامیده است. مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند به تولیت آقای محمود قوام و مدیریت آقای مهندس کوروش جاویدی پارسی جانی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

این مسجد دارای صحن وسیعی می باشد که در سمت شمال مسجد قرار گرفته. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است٬ که سقف آن با کاشی های رنگارنگ مزین گشته است. درهای ورودی این مسجد٬ دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام آن نوشته شده است.


مسجد نصیر الملک دارای دو شبستان شرقی و غربی است. هر دوی این شبستان ها بر خلاف معمول به خاطر جهت گیری ساختمان، در امتداد محور قبله واقع شده اند.

شبستان غربی پوشش آجری داشته و بیشتر بر روی آن کار شده و زیباتر است٬ طاق این شبستان بر روی ستونها سنگی و با طرح مارپیچ بر روی آن در دو ردیف شش‌ تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام قرار گرفته و همچنین دارای هفت درگاه، با هفت در چوبی و شیشه های رنگارنگ می باشد، که این شبستان را به صحن مسجد مرتبط می کند. سنگتراشی و تزیین این شبستان از مسجد وکیل شیراز الهام گرفته شده. طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاریهای زیبا تزیین گشته و کف آن با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی مزین گشته. این شبستان در واقع شبستان تابستانه محسوب می شود.


اما شبستان شرقی به زیبایی شبستان غربی نیست، و در واقع شبستان زمستانه بوده. شبستان شرقی دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته. در جلوی شبستان شرقی، ایوانی قرار گرفته که با هشت طاق نما از حیاط مجزا گشته است. در این شبستان دری وجود دارد که به یک چاه آب گشوده می شود. همچنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان نیز موجود است.

مسجد نصیر الملک دارای دو ایوان شمالی و جنوبی می باشد، که شبیه هم نبوده و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است. ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه طرف است و از سمت چهارم به صحن راه دارد. همچنین این ایوان داری 4 غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه مزین گشته است.


در سمت شمالی مسجد طاق نمایی به نام طاق مروارید وجود دارد، که تمام سقف، داخل و بیرون آن کاشی کاری رنگارنگ شده است و بر روی آن آیات قرآنی نوشته شده است و در دو طرف این طاق نما دو طاق کوچکتر نیز وجود دارد.


ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد.


در سمت جنوب نیز طاقی وجود دارد که ارتفاعش کمتر از طاق مروارید است و تمام سطح بیرونی و داخلی آن کاشی کاری شده و سقف آن نیز مانند طاق شمالی مقرنس کاری گشته است. بر روی آن نیز دو گلدسته وجود دارد که در ورودی این دو گلدسته دو طاق نمای کوچکتر در دو طرف طاق اصلی وجود دارد.

مشاهده 4022 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}833{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید