مسجد جامع چالشتر

مسجد جامع چالشتر مربوط به دوره قاجار است که در شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری، شهر چالشتر واقع شده. این اثر در تاریخ 12 آذر 1375 با شماره ثبت 1779 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کتیبه سردر غربی مورخ به 1267 است. بر بالای محراب و بر روی منبر چوبی مسجد نیز تاریخ 1267 دیده می شود. سردر شمالی کتیبه ای به تاریخ 1268 دارد که این تاریخ سال اتمام کاشی کاری مسجد است. در چوبی کوچکی در ضلع غربی مسجد مورخ به 1320 شمسی است.

بانی مسجد حاج محمدرضا خان، از خوانین منطقه چالشتر، بوده است. در کتیبه سردر، نام میرزا اسماعیل کاشی پز اصفهانی، سازنده تزیینات سردر، دیده می شود؛ و در کتیبه منبر چوبی نام خطاط آن، عبدالرحیم، آمده است. در چوبی ضلع غربی را استاد ناصرچالشتری ساخته است.

با توجه به کتیبه های موجود، مسجد از آثار نیمه دوم قرن سیزدهم هجری قمری است. براساس منابع بررسی شده، در نیم قرن اخیر، مناره های مسجد را ابوالقاسم خان آزاده مرمت و شبستان آن را آجرفرش کرده است.

سردر شرقی و تزیینات کاشی کاری آن  کاملا مرمت و بازسازی شده، اما کاشی کاری سردر غربی آسیب دیده و قسمت هایی از آن فروریخته است. امروزه نمای جبهه جنوبی صحن را با پنجره های فلزی پوشانده اند.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}800{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید