مسجد جامع مرند

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد جامع مرند با دیگر مساجد تفاوت دارد و این مسجد ساختمانی کاملا محصور، با نقشه ای مستطیلی و بدون صحن و سردر می‌باشد.

بر کتیبه محراب مسجد جامع مرند، تاریخ ۷۳۱ دیده می‌شود و یک لوح سنگی بر بالای ورودی شبستان جنوبی به تاریخ ۷۴۰ است. براساس کتیبه محراب، این مسجد به امر ابوسعید بهادر، ایلخان مغول، ساخته شده و سازنده محراب گچ بری شده آن نظام بندگیر تبریزی و واقف محراب حسین بن محمود بن تاج خواجه بوده است. شخص اخیر متولی تعمیراتی در مسجد نیز بوده است. قدیمی ترین بخش مسجد جامع مرند گنبدخانه مربع شکلی آن است که در دوره سلجوقیان ساخته‌اند و در دوره مغولان، آن را تعمیر و تزیین کرده و طاق هایی در شمال و شرق و غرب آن احداث کرده اند. در دوره های بعد از سلجوقیان، با افزودن قسمت هایی به آن، مسجد به صورت شبستانی در آمد. بعدها بنا را به سمت شرق گسترش داده و شبستانی به آن افزوده اند. گنبد بالای محراب فروریخته بوده است که بعدا آن را با تیر پوشانده اند. در پاطاق این گنبد، آثار حاشیه گچ بری دیده می شود که قسمت عمده این حاشیه از بین رفته است. (منبع: الف-۱)

امروزه کف مسجد جامع مرند به اندازه سه پله از سطح کوچه مجاور پایین‌تر است و دالانی به طول ۱۲ متر با سه طاق گنبدی، ورودی را به شبستان‌ها مربوط می‌سازد. در سمت چپ این دالان، شبستان جنوبی با گنبدی کم خیز واقع شده. محراب به عرض ۲/۷۵ و ارتفاع ۶ متر در قسمت جنوب مسجد واقع شده و مزین به آیات قرآنی به خط کوفی و گچ بریهای زیبا و بدیع می‌باشد. از جمله آثار مشهود در محیط داخلی گنبد اصلی مسجد که مبین قدمت بیش از ۱۵۰۰ ساله بنا می‌باشد وجود صلیب شکسته‌های متعدد می‌باشد که با فواصل مشخص و منظم به صورت برجسته نگاری خودنمائی می‌کند. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۳۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد جامع مرند (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 159 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1373{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید