مسجد جامع گناباد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد جامع گناباد از جمله مساجد دو ایوانی خراسان رضوی است و در تعمیرات مکرر، شکل اصلی خود را حفظ کرده است.

امیر عبدالله تونی بانی مسجد جامع گناباد می باشد. نام معمار بنا در کتیبه ایوان جنوب غربی مسجد آمده است ولی تاکنون خوانده نشده است. در مدخل شبستان شرقی مسجد، کتیبه‌ای وجود دارد که در زیر قوس دیگری پنهان شده است و احتمالا برای حفظ کتیبه یا استحکام بنا این کار را انجام داده اند. این کتیبه تاریخ ۶۰۹ را نشان می دهد. وجود دیگر کتیبه‌های آجری به خط کوفی نیز، دلیلی دیگر بر این مدعاست که این مسجد در قرن هفتم هجری قمری و دوران سلجوقیان ساخته شده است. در ضمن در تزیینات سردر شمال شرقی مسجد، شباهتی با تزیینات دوره ساسانیان دارد که قابل توجه است؛ از جمله؛ پرندگان متقارن، نقوش گلابی یا کاجی، دوایر تزیینی، اسلیمی. بعضی از محققین گفته اند که این بنا از دوره‌های قبل بوده و قسمت هایی از بنایی متعلق به قرن سوم هجری قمری در زیر لایه ای از ماسه بادی، به دست آمده است. البته کارشناسان معتقدند که سازندگان مسجد از وجود این بنای مدفون هیچ اطلاعی نداشته اند.

سقف ایوان های شمال شرقی و جنوب غربی به احتما زیاد بر اثر زلزله شدید فروریخته و به شکل اولیه بازسازی شده است. سردر شمال شرقی تزیینات زیبا از گل و پرنده و سفال هایی با نقوش هندسی دارد که در مرکز این قطعات، میخی از گل پخته آن ها را به دیوار محکم کرده است. هم اکنون از این میخ های لعاب دار فیروزه ای رنگ فقط تعدادی باقی است. همچنین سوراخ هایی در تزیینات ایوان شمالی از وجود چنین میخ هایی در گذشته خبر می دهد. محراب شبستان شرقی مسجد تزیینات گچ بری شده مشابه با نقوش ورودی شمال شرقی دارد و به نظر می رسد که محراب و هم ورودی را در یک تاریخ ساخته باشند. در سال‌های اخیر، سازمان میراث فرهنگی ایوان های شمالی و جنوبی را تعمیر اساسی و شبستان ها و غرفه های مجاور حیاط و سردر را مرمت کرده است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد جامع گناباد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 283 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1372{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید