مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین با الگوبرداری از مسجد پیامبر در مدینه ساخته شده.منبر منبت کاری شده مسجد جامع نایین کتیبه ای دارد مورخ به ۷۱۱، که قدیمی ترین تاریخ ثبت شده در این بناست. بر کتیبه در چوبی مسجد، تاریخ ۷۸۴ دیده می شود.

بنای اولیه مسجد جامع نایین را به عمربن عبدالعزیز، خلیفه هشتم امویان که دوران خلافتش از ۹۹ تا ۱۰۱ بوده، نسبت داده اند؛ ولی در این باره شاهدی بدست نیامده است. واقف منبر مسجد، بر اساس کتیبه آن، ملک التجار جمال الدین حسین بن عمر بن عفیف و سازنده آن استاد محمود شاه بن محمد نقاش کرمانی بوده است. معروف است که این منبر را به دستور حاج میرجلال الدین احمد، خطیب مسجد جامع ساخته اند. محراب این مسجد، بی تردید اصیل ترین نمونه هنر محراب سازی در دوره عباسیان است.

کریستی ویلسون در متنی نوشته است که در مقایسه با مسجد تاریخانه دامغان، ستون های مسجد جامع نایین کوچک تر و دالان هایش مرتفع تر و طاق های آن تیزتر است.مسجد جامع نایین از معدود مساجد اولیه شبستانی است که کم تر دستخوش تغییر و تحول شده و صورت اولیه خود را تا به امروز حفظ کرده است.

به اعتقاد کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و براساس کاوش های دهه های اخیر، سازمان اولیه مسجد در قرن دوم هجری قمری احداث شده که شامل قسمت زیادی از مسجد فعلی بوده است. این مسجد شامل صحن و شبستان هایی در سه جبهه آن و رواقی در جبهه مقابل قبله بوده و با دیواری خشتی محصور می شده که امروزه هنوز قسمت هایی از این دیوار باقی است. در گوشه شمالی مسجد، قسمت کوچک و ویژه ای وجود دارد که احتمالا مسجدی قدیمی و کوچک بوده و پس از احداث مسجد جامع در کنار آن، جزو قسمتی از شبستان شمال غربی آن شده است. احتمالا محراب قدیمی این قسمت قدمتی برابر با آن مسجد اولیه دارد. در کنار این محراب قدیمی، محراب دیگری هست که به نظر می رسد از آثار قرن هشتم هجری قمری باشد.

در قرن چهارم هجری قمری، طاقی مرکب از طاسه های سوار بر هم بر فراز جای محراب اصلی مسجد و منبر ساخته شد که از یک سو بر دیوار خشتی و از سوی دیگر بر ستونن های شبستان استوار است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد جامع نایین (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 523 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1371{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید