مسجد شاه طهماسب

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد شاه طهماسب یا مسجد صاحب‌الامر در شهر تبریز استان آذربایجان شرقی، خیابان شهید مدنی(دارایی) قرار دارد. امروزه این مسجد، بنایی واحد نیست و مجموعه ای است از بناهای دوره های مختلف. بانی هر قسمت از بنا کسی بوده است.

مسجد شاه طهماسب، یکی از مساجد مشهور شهر تبریز است که مدرسه اکبریه در ضلع غربی صحن آن قرار دارد. میدانی که این مجموعه در آن قرار دارد، امروزه به میدان صاحب الامر معروف است. در قدیم، از این میدان به نام صاحب آباد یاد شده است. در دوره آق قویونلو، مسجد اوزون حسن و مدرسه نصیریه و بیمارستانی بزرگ و یک سفره خانه و یک خانقاه در اطراف این میدان احداث شد. البته امروزه از مسجد اوزون حسن، به جز مسجدی کوچک، اثری نمانده است. در سال ۹۸۴، شاه طهماسب اول، مسجدی در مقابل مسجد اوزون حسن ساخت که در سال ۱۰۴۵، تخریب شد. امروزه از آن مسجد فقط دو طاق مرمرین با حجاری های زیبا باقی مانده است. مشهور است که کسی، در رویا یا بیداری، امام عصر(عج) را در محراب این مسجد دیده و بدین سبب، این محل در نزد مردم تبریز ارزش  معنوی خاصی یافته و زیارتگاه شده است.

در سال ۱۲۶۶، میرزا علی اکبر خان قسمتی از گنبدخانه و دالان را آینه کاری کرد و صحن و مدرسه ای به مجموعه بنا افزود. این بخش از بنا به مدرسه اکبریه معروف است. در سال ۱۳۴۵ شمسی، در زمان احداث خیابان، جبهه شمالی و قسمتی از گوشه شمال غربی مدرسه تخریب شد. در سال های اخیر، سازمان میراث فرهنگی مدرسه اکبریه را مرمت کرده است. (منبع: الف-۱) مسجد شاه طهماسب در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۱۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد شاه طهماسب (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 165 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1364{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید