مسجد کبود گنبد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد کبود گنبد در خیابان امام خمینی شهرستان کلات نادری در استان خراسان روضوی قرار گرفته است. این مسجد که به مسجد جامع کلات نادری نیز معروف است مورد احترام و توجه اقوام مختلف در طول تاریخ شهرستان کلات نادر بوده است و به همین علت، کاملترین هنر هنرمندان در خدمت معماری و تزئین نقوش این بنا بکار رفته‌است.

بر سردر مسجد کبود گنبد، کتیبه ای مربوط به تعمیرات سال ۱۲۵۰ وجود دارد. در فضای گنبدخانه، چند سنگ مزار وجود دارد که از آن جمله می توان به سنگ مزار صیدخان، پسر فتحعلی خان، مورخ ۱۲۴۶ اشاره کرد. نادرشاه افشار یا بانی اولیه مسجد بوده یا فضاهایی به آن افزوده است.

در پشت سردر غربی مسجد، هشتی ای وجود داشته که امروزه به صورت حیاطی کوچک در آمده است؛ اما بقایای کاربندی هشتی هنوز در گوشه آن دیده می شود. بنای مسجد کبود گنبد را یک بار پلنگ توشخان، حاکم کلات و از اعقاب طهماسب قلی خان جلایر، سردار معروف نادر، مرمت کرده است که کتیبه منظوم سردر حکایت از این تعمیر دارد. تزیینات جرزها و لچکی های ایوان ها همگی از کاشی های هفت رنگ دوره قاجاریان است. کاشی کاری سطح خارجی گنبد بازسازی شده است، مگر در قسمت گریو که از قبل باقی است. (منبع: الف-۱)

این مسجد چهار ایوانه، دارای گنبدی دو پوشه و نیلگون، صحن و طاق می‌باشد و ساقه گنبد استوانه‌ای شکل و فضای زیر گنبد یک هشت ضلعی منظم است و طول هر ضلع آن حدود ۴ متر می‌باشد. صحن مسجد مستطیل شکل با عرض ۱۹ متر و طول ۲۷ متر است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد کبود گنبد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 283 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1360{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید