مسجد سرخ ساوه

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد سرخ ساوه یا مسجد میدان و یا مسجد انقلاب، در میدان انقلاب، نبش بازار آهنگرها شهر ساوه استان مرکزی قرار دارد.

مسجد سرخ ساوه به موجب تزیینات و کتیبه‌های قرمز رنگی که در آن تعبیه شده، به مسجد سرخ شهرت یافته است. از جمله باارزش‌ترین عناصر این مسجد، محراب مزین شده آن به کتیبه‌های گچ‌بری شده و نقاشی‌های متعدد آن و همچنین مناره آجری این مسجد می‌باشد.

مسجد سرخ ساوه بارها مرمت و بازسازی شده است و براساس کتیبه موجود، بانی مسجد خواجه شمس الدین پیرمحمد ساوجی بوده است. معمار بنا نیز عبدالله بن محمد معرفی شده است. عباس فیض قمی در کتاب گنجینه آثار قم، از این بنا با نام مسجد قرمز اشاره شده و آمده است که وجه تسمیه آن شاید تزیینات زرشکی و کتیبه های قرمز رنگ مسجد باشد. در ضمن مناره این بنا از کوتاه ترین مناره های تاریخی ذکر شده است. همچنین آمده است که نشانه های بدست آمده در رواق جنوبی گنبدخانه حاکی از وجود آتشکده در این مکان است. این آتشکده که در سال ۱۲۹۰ شمسی آشکار شد، که از دو مجرای عمود بر هم و یک کانون آتش در محل تقاطع آن ها تشکیل شده است. گفته شده که این آتشکده در زمان خلافت مامون خاموش و به جای آن مسجدی بنا شد. به مرور زمان، محراب گچ بری شده زیبایی در گنبدخانه ساختند و پس از تخریب حجره ها، چند حجره به بنا اضافه شد. در سال ۱۳۷۹، نیز شبستانی با سازه فلزی در ضلع جنوبی مسجد احداث شد. به این ترتیب، صحن مسجد در جانب جنوبی آن گسترش یافت. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد سرخ ساوه (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 332 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1343{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید