مسجد مطلب خان خوی

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد مطلب خان خوی در خیابان طالقانی، شهرستان خوی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. بانی مسجد؛ حاج مطلب خان، زرگر مخصوص نایب السلطنه، عباس میرزا بوده است.

به نظر می رسد ساخت مسجد مطلب خان خوی، مربوط به دوره های ایلخانیان و قاجاریان باشد. در ضمن این چنین برداشت می شود که گنبدخانه فعلی و ایوان مقابل آن از بقایای مسجدی بزرگ باشد. گنبد را با دهانه ای وسیع ساخته بوده اند؛ اما بعدها گنبد فروریخت و گنبدخانه بدل به فضایی روباز شد. در زمان فتحعلی شاه قاجار، برای ساخت دوباره گنبد تلاش شد که به نتیجه نرسید. (منبع: الف-۱)

شبستان بزرگ روباز این مسجد مربع شکل می باشد، که دور تا دور آن را حجره‌های دو طبقه و شاه‌نشین‌های رفیع و ایوانی عظیم احاطه کرده است. جبهه بیرونی و درونی این مسجد آجری فاقد هر نوع تزئینات می‌باشد، فقط قسمت فوقانی شاه‌نشین بالای محراب ورودی شبستان، با مقرنس‌های درشت گچی تزیین شده است. به وسیله آجرچینی (با پس و پیش آوردن آجرها) قسمت‌های داخلی ایوان و طرفین ورودی آن را حالت سایه‌روشن دلپذیری بخشیده اند. گویا این زیرسازی و فرم کار جهت انجام تزئیناتی مانند روکار آجری یا سنگ منظور شده که ناتمام باقی مانده‌است. (منبع: ویکی‌پدیا)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد مطلب خان خوی (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 233 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1342{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید