مسجد جامع ساری

نوشته شده توسط زهرا صامتی

 مسجد جامع ساری، نخستین مسجدی است که مسلمانان در مازندران و حتی در سراسر کناره جنوبی دریای مازندران ساخته اند.

مسجد جامع ساری، در روزگار باستان معبد گبرها بود (گبر واژه‌ایست در فارسی دری و به معنی زرتشتی، که بعدتر معنای توهین‌آمیز گرفت و به تمامی غیرمسلمانان اطلاق می‌شد). می گویند قبر فریدون در نزدیکی آن واقع است. کتیبه ای بر سر در بنا مورخ به ۱۳۶۴ ه.ق است. همچنین در منابع بررسی شده، افراد مختلفی به عنوان بانی این مسجد معرفی شده اند؛ ازجمله: یحیی بن یحیی یا هانی بن هانی؛ ابوالخصیب مرزوق السندی، عمر بن علا. نام مازیار بن قارَن به عنوان بانی مرمت یا اتمام بنا در منابع مختلف دیده می شود. خطاط کتیبه سردر ناصر میرعماری بوده است.

حسین اسلامی، مولف تاریخ دو هزارساله ساری؛ نوشته که بخش قدیمی مسجد، ایوان بزرگ و شبستان های طرفین آن است که با توجه به سبک ساخت، مشخصه های بنای آتشکده را ندارد و فقط ممکن است که قبلا در این محل آتشکده ای بوده باشد.

محمد حسن خان اعتمادالسلطنه مولف مرآه البلدان، در کتابش نوشته است که: سه گنبدان، که در قدیم الایام آتشکده بوده وعقیده بعضی این است که سر سلم و تور و ایرج، پسران فریدون، در آنجا مدفون است، حالا کریاس مسجد است. مولف تاریخ دو هزارساله ساری محل سه گنبدان ساری را پشت مسجد جامع می داند.

چنان که گذشت، تاریخ شکل گیری این بنا به قرون اولیه هجری قمری می رسد و در طی تاریخ، تغییرات و تعمیراتی در آن صورت گرفته است. در دوره فتحعلی شاه قاجار، میرزا محمدخان سردار لاریجانی بنای مسجد را به دستور او مرمت کرد. در دوره اخیر، شبستان شمالی مسجد با سازه فلزی بازسازی شده است. این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد جامع ساری (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 301 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1341{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید