مسجد گز اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد گز اصفهان در بخش گز، از نواحی قدیمی و تاریخی حومه اصفهان، قرار گرفته است. در منابع آمده است که در قسمت های نمایان جرزهای مسجد، بقایای ساختمان دوره سلجوقیان باقی است. در ضمن مناره مسجد را تقریبا در همین عصر ساخته اند.

از شباهت خصوصیات ساختمان و نوع مصالح تزیینی ایوان غربی مسجد گز اصفهان با مسجد جامع اشترجان می توان نتیجه گرفت که بنا در حدود سال 715 ساخته شده است، البته آندره گودار معتقد است این ایوان اثر دوره سلجوقیان می باشد. بنای مسجد بارها تعمیر و تغییراتی در آن ایجاد شده است؛ از آن جمله می توان به تجدید بنای ایوان جنوبی در زمان شاه اسماعیل صفوی اشاره کرد. نمای پشت ایوان غربی، رو به خیابان، در حدود سال ۱۳۲۰ شمسی ساخته شده است. مناره مسجد را با توجه به ساختمان مناره‌های نظیر آن، به اوایل قرن ششم هجری قمری نسبت می دهند.(منبع: الف-۱) این مناره در شمال غربی مسجد واقع شده که در گذشته بلند‌تر از امروزه بوده و بیش از ۳۰ متر ارتفاع داشته است و با تزئینات آجری بکار رفته در آن از بخش های زیبای مسجد جامع گز به شمار می‌ آید.

ایوان‌های شمالی، جنوبی، خاوری و باختری در این مسجد دو به دو قرینه هم هستند و صحن آن به شکل مربع و طول و عرض آن در حدود ۱۲ متر است. در هر یک از دو ضلع شمالی و جنوبی ایوان باختری دو مدخل به ارتفاع حدود دو و نیم متر قرار دارد. تزیینات طاق‌های هلالی شکل آن ها از آجر و گچ، نظیر تزیینات سلجوقی داخل ایوان خاوری مسجد جمعه اصفهان است و در بالا پشت بغل‌هایی از تزیینات آجری دارد. پشت مدخل دارای دو قسمت برجسته مدور در چپ و راست می باشد. محراب سلجوقی این ایوان در ضلع جنوبی آن واقع شده و در قسمت فوقانی آن محل یک کتیبه که در اطراف این ایوان نصب شده بوده است، مشاهده می ‌شود ولی کم ترین اثری از خود کتیبه باقی نمانده است. مسجد گز اصفهان در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد گز اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 310 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1338{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید