مسجد جامع شوشتر

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد جامع شوشتر در جانب غربی شهرستان شوشتر بلوار مسجد جامع قرار دارد. براساس منابع، المعتز بالله، خلیفه سیزدهم عباسیان، ساخت مسجد جامع شوشتر را آغاز کرد ولی موفق به اتمام آن نشد. پس از وی، دیگر خلفا، القدربالله و مقتدی بامرالله، به تکمیل ساختمان مسجد پرداختند تا آن که در زمان المسترشد بالله، خلیفه بیست و نهم عباسیان، بنای مسجد به پایان رسید.

بانی مناره مسجد سلطان اویس بن شیخ حسن یونانی ایلکانی چوپانی بوده است. شباهت قوس طاق ها و ایوان رفیع و شبستان مسجد به شیوه معماری دوره ساسانیان قدمت بنا و تعلق آن را به قرون اولیه هجری قمری تا حدی روشن می سازد.

فضاهای مسجد جامع شوشتر عبارت است از: اندرونی عالی و وسیع و حیاطی بسیار بزرگ، که در وسط آن حوضی دریاچه مانند است؛ و در دور حوض، بر اطراف آن فضا، صفه ها ساخته اند. البته امروزه از مسجد، فقط شبستان آن باقی است. اولین سازندگان بنا آن را با تیرهای چوبی پوشانده بودند تا آن که در سال 1087 تعدادی از تیرها شکست؛ و چون برای تعمیر، چوبی به بلندی و قـُطر آن ها یافت نشد، عده ای نیکوکار بنا را به صورت امروزی بازسازی کردند. شاعری ماده تاریخ این تعمیر را چنین سروده است: برخاست یکی از آن میانه*** گفتا مسجد شده خدا ساز، که سال 1088 را نشان می دهد. مناره مسجد در گذشته ارتفاع بیشتری داشته و امروزه قسمت زیادی از آن فروریخته است. بنای مسجد و مناره آن بارها تعمیر و مرمت شده است. بسیاری از کتیبه های مسجد در تعمیرات مکرر از بین رفته و احتمال می رود که تعدادی از کتیبه های موجود در مسجد از خارج به آنجا منتقل شده باشد. (منابع: الف-1)

شبستان مسجد جامع شوشتر دارای 48 ستون سنگی و سقف‌های گنبدی بین ستون هاست. در این شبستان یک منبر چوبی و کتیبه هایی به خطوط ثلث، کوفی و نستعلیق وجود دارد. در وصف این مسجد لغت نامه دهخدا نوشته که پس از مسجد کوفه، قبله این مسجد از تمام مساجد دیگر در اعتدال است. در ضلع شرقی صحن مسجد، در غرفه اختصاصی کوچکی، قبر مؤلف تذکره شوشتر: سیدعبدالله جزایری و پدرش سید نور الدین قرار دارد. این مسجد به شماره 286 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد جامع شوشتر (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 318 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1317{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید