مسجد ریگ یزد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد ریگ یزد، در خیابان قیام این شهر قرار گرفته است. بانی اولیه مسجد ریگ، مرتضی اعظم سعید امیر معین الدین اشرف، قاضی القضات فارس و عراق و داماد سعید شمس الدین محمد بن قاضی رکن الدین بوده است. البته در برخی منابع نیز امیر جلال الدین چقماق را بانی اولیه مسجد ریگ معرفی کرده اند.

در جایی ذکر شده است که این محل، کاروان سرایی مخروبه بوده که در سال 770، امیر جلال الدین چقماق آن را خریده و مسجدی یک طبقه با صفه و گنبد در آن بنا کرده و امیر معین الدین بنای آن را تمام کرده است. درباره تاریخ دقیق احداث مسجد ریگ یزد اختلاف نظر وجود دارد؛ ولی مسلم است که این مسجد در نیمه دوم قرن هشتم هجری قمری بنا شده است. چندین سال بعد احداث، شبستان مسجد را دو طبقه کردند و گنبدی رفیع بر آن ساختند. در داخل نیز، منبری نهادند و دو جماعت خانه (شبستان) دیگر نیز بنا کردند. هم اکنون صحن مسجد ریگ یزد را با استفاده از خرپای فلزی پوشانده اند و از آن به جای نمازخانه استفاده می شود. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مسجد ریگ یزد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو)  به بخش گالری تصاویر  این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 384 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1306{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید