مسجد النبی قزوین

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد النبی قزوین در خیابان امام خمینی، کوچه جلوخان قرار گرفته است. بانیان اولیه مسجد، شاه اسماعیل صفوی و سپس شاه طهماسب صفوی بوده اند و بنای فعلی به فرمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

مسجد النبی قزوین به مسجد شاه یا مسجد سلطانی قزوین نیز معروف است. این مسجد با مساحتی قریب به 14000 متر مربع از بناهای ساخته شده در سال ۱۱۶۶ ه.ش می باشد. معمار سازنده بنا طبق کتیبه های این مسجد، استاد میرزای شیرازی، ذکر شده است. این مسجد در منتهی الیه خیابان وسیع باب همایون واقع شده و درختان بزرگ اطراف آن را احاطه کرده است. جلوخان طولانی مسجد ظاهرا همان خیابانی است که در منابع به آن اشاره شده و شاید به جای طاق نماهای موجود، مغازه ها و حجره های بزرگ و معتبری وجود داشته که مرکز داد و ستد و معاملات شهر بوده است. در ضمن حجره های اطراف صحن ارسی داشته که امروزه درهای چوبی جای آن ها را گرفته است. (منابع: الف-1)

گنبد مسجد النبی قزوین دو پوسته و صحن مسجد چهار ایوانی است. این مسجد، همانند مسجد جامع قزوین دارای شبستان است. این مکان محل گردهمایی نمازگزاران در هر جمعه در قزوین برای نماز جماعت می‌باشد. مسجد سلطانی قزوین همراه با مسجد سلطانی بروجرد و مسجد سلطانی تهران از ساخته‌های دوران فتحعلی‌شاه قاجار بوده که در تاریخ 15 دی ماه 1310 با شماره 122 در فهرست ملی آثار ایران به ثبت رسید.

مشاهده 462 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1291{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید