مسجد آقا عباس آمل

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد آقا عباس آمل استان مازندران در خیابان شهید بهشتی، خیابان مهدیه، بازار نوراسته قرارگرفته است. بانی اولیه مسجد آقا میرزا محمد و آقا شاهرخ آملی بودند ولی ساخت آن را آقا عباس، پسر میرزا محمد، به اتمام رساند و مسجد به نام وی مشهور شد.

بنای فعلی مسجد آقا عباس آمل متعلق به دوره صفویه است که در دوره قاجار مرمت های اولیه بر روی آن صورت پذیرفت. ورودی مسجد در ضلع شمالی است و بر فراز سردر آن مناره هشت ضلعی زیبایی با تزیینات خاص آجرکاری قرار دارد، که قدمت آن احتمالا بیشتر از بنای فعلی مسجد می باشد و به نوعی می توان گفت که از منارهای مسجد جامع و امام حسن عسگری آمل الهام گرفته است.

در طرف غربی و جنوبی حیاط مسجد، شبستان وجود دارد و شش ستون قطور در وسط شبستان جنوبی و چهار ستون دیگر در وسط شبستان غربی دیده می شود. همچنین طبقات بالای جبهه های شمالی و غربی از چوب و ماذنه هشت ضلعی مسجد آجری است. ضلع شمالی مسجد به علت پیش‌آمدگی دکان های مجاور به صورت راهروست و در طبقه بالای ضلع شمالی و غربی با استفاده از چوب، حجره هایی برای طلاب بنا نهاده اند. ارتباط با حجره ها و مناره از طریق راه پله ضلع شمالی است.

شبستان جنوبی مسجد در زمان معاصر بازسازی شده و نماسازی آجری این جبهه مربوط به این زمان است. ساخت مسجد در سال 1144 به اتمام رسید. (منابع: الف-1) این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ۴۶۷۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 569 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1288{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید