مسجد جامع نوش آباد کاشان

نوشته شده توسط محمد صامتی

کتیبه تاریخ دار مسجد جامع نوش آباد کاشان، بر روی یکی از درهای کنده کاری شده آن، مورخ به 1133 است. مسجد جامع نوش آباد کاشان مشتمل بر: صحنی وسیع - دو ایوان مرتفع، در جبهه های شمالی و جنوبی - شبستانی بزرگ، در جبهه شرقی می باشد.

در ایوان جنوبی، کتیبه ای به خط ثلث گچ بری شده که تاریخ آن محو شده است. طاق این ایوان کاربندی زیبایی با تزیینات آجر و کاشی دارد. همچنین در نمای پشت بغل های آن، تزییناتی از کاشی وجود دارد که یگانه تزیین نماهای صحن مسجد است.

مسجد جامع نوش آباد کاشان علاوه بر حیاط میانی، حیاط دیگری در ضلع شمالی دارد که احتمالا باقی مانده حیاطی وسیع تر است. در جبهه جنوبی این حیاط، ایوانی قرار دارد که با رواق های طرفین خود ترکیب شده است. برای ورود به صحن مسجد باید ابتدا از این حیاط و سپس از دو ایوان پشت به پشت یکدیگر عبور کرد. جبهه جنوبی حیاط شمالی مسجد و نیز دیوارهای این حیاط در دست مرمت و نوسازی است. مسجد ورودی دیگری در ضلع غربی دارد که روبه روی ورودی امام زاده اسحاق قرار گرفته است.

بنای امام زاده شامل بقعه و نمازخانه و رواق است. دیگر ورودی مسجد، که در ضلع جنوبی آن است، با چرخشی نود درجه به رواق ضلع شرقی حیاط میانی راه می یابد. در گوشه شمال غربی مسجد، مناره ای آجری قرار دارد که با توجه به نوع آجر چینی اش، آن را از آثار دوره سلجوقیان دانسته اند. این مسجد سه جفت در چوبی کنده کاری شده دارد که جدیدترین آن ها کتیبه ای دارد متعلق به قرن دوازدهم هجری قمری. (منابع: الف-1)

مشاهده 509 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1277{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید