مسجد گوهرشاد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد گوهرشاد در حرم مطهر امام رضا(ع) در شهر مقدس مشهد واقع شده است. این مسجد به دستور گوهرشاد آغا، همسر شاهرخ تیموری، ساخته شده و معمار آن استاد قوام الدین بن زین الدین شیرازی الطیان، معمار معروف دوره تیموریان بوده است. خطاطان و استاد بناهای متعددی در این مسجد، فعالیت داشتند و هر کدام از خود، اثری زیبا به یادگار گذاشته اند.

در جایی آمده است که در قدیم الایام، در این محل، مسجدی بوده که پیرزنی از مال حلال خود بنا کرده و از این جهت به مسجد پیرزن مشهور بوده است. البته در منبعی دیگر آمده است که محوطه مسجد به مسجد پیرزن معروف بوده است. آرتور پوپ در کتاب معماری ایران، پس از توصیف بنای مسجد، نوشته است که همه نمای صحن با کاشی مستور گردیده و رنگ زمینه آن لاجوردی و فیروزه ای است. وی گفته است که صحن این مسجد در میان بناهای موجود، به زیباترین نوع رنگ آمیزی شده است. ساخت مسجد گوهرشاد در سال 821 پایان یافت و در این سال، شاهرخ رسما آن را افتتاح کرد. این مسجد بارها مورد مرمت قرار گرفت. در سال 1330 نیز، در واقعه به توپ بستن آستانه حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، سی گلوله توپ به نقاط مختلف مسجد گوهرشاد اصابت کرد و صدمات زیادی به آن وارد شد. پس از آن، آقا میرزا طاهر طاهری، متولی مسجد، آن را تعمیر کرد.

در دوره اخیر، بنای مسجد گوهرشاد به همراه مجموعه حرم، تغییراتی کرده است، از جمله ورودی های آن. در گذشته ورودی اصلی مسجد در گوشه شمال غربی و از سوی بازار بود که پس از تخریب بازار، دو ورودی در شبستان های طرفین ایوان جنوبی ایجاد شد. همچنین ورودی دیگری در کنار ایوان شرقی وجود داشت که امروزه دهلیز آن به شبستان مسجد اضافه شده است و مراجعان از ایوان شرقی وارد می شوند. در گذشته، سکویی در وسط صحن و چهار حوض در چهار طرف آن قرار داشته و آب قنات از یک سو وارد و از سوی دیگر خارج می شده است. امروزه حوضی در وسط صحن بازسازی شده و تا مدتی شاخص ظهر مشهد در گوشه حوض بر روی پایه ای سنگی قرار گرفته بود. این شاخص را شیخ بهایی برای مسجد گوهرشاد طراحی کرده است. (منابع: الف-1)

مشاهده 471 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1263{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید