مقبره هلال بن علی کاشان

مقبره هلال بن علی کاشان در شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان قرار گرفته است. این بنا بقعه محمد هلال بن امام علی بن ابی طالب (ع) است. در دایره المعارف تشیع آمده که محمد هلال احتمالا همان محمد اوسط است که در بیشتر کتب تاریخ به نام محمد ماه روی، از او یاد شده است.

در جایی نقل شده است که امام زاده محمد هلال بن علی (ع) در اوایل دوره اسلامی شامل سردابه ای بوده که مزار امام زاده در آن بوده است. همچنین گفته می شود که بنای اولیه گنبدخانه و ایوان شمال آن و احتمالا مسجد پایین پا متعلق به دوره سلجوقیان است که در دوره صفویان تعمیر شده و الحاقاتی پیدا کرده است. پس پیداست که این مجموعه بنایی قدیمی داشته که به مرور زمان گسترش یافته و بناهایی به آن افزوده شده است. مجموعه سه صحن و آب انبار و حوضخانه و کاروان سرا داشته که قسمت های زیادی از آنها به مرور زمان تخریب شده است.

صحن جنوبی در مقابل هشتی و نیز صحنی که در جلو ایوان شمال گنبدخانه بوده است به تدریج از میان رفته اند. همچنین از دو کاروان سرایی که در دو سوی صحن جنوبی بوده و سقاخانه ای که در مقابل هشتی قرار داشته است امروزه اثری برجا نیست. سابقاً بر فراز گنبدخانه، گنبدی هرمی شکل و کوچک قرار داشته و در سال 1340، گنبد فعلی را به جای آن ساخته اند. در این زمان، پایه های خشتی گنبدخانه تا زیر سقف بازسازی شد و بر روی بام اندکی امتداد یافت.

در شمال و جنوب گنبدخانه، دو ایوان هست که ایوان شمالی قدیمی تر به نظر می رسد. در دو طرف این ایوان، دو غرفه به صورت قرینه وجود داشته که غرفه شرقی از بین رفته است. پایه های خشتی این ایوان نیز در دهه های اخیر بازسازی شده است. (منابع: الف-1)

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1261{/gallery}

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما