مسجد جامع سبزوار

نوشته شده توسط محمد صامتی

قدیمی ترین تاریخ ثبت شده در مسجد جامع سبزوار، 979 در فرمانی از شاه طهماسب اول صفوی است که کتیبه آن بر دیوار دالانی در شرق ایوان شمالی قرار دارد. اما باز هم در تاریخ بنای اولیه مسجد جامع سبزوار اختلاف نظر وجود دارد و عده ای آن را به قرن پنجم هجری قمری و برخی به دوره حکومت سربداران نسبت داده اند.

بانی مسجد جامع سبزوار دقیقا مشخص نیست. عده ای بنای مسجد را به خواجه علی شمس الدین، از امرای سلسله سربداران و برخی به خواجه علی موید، آخرین حکمران این سلسله نسبت داده اند. اما به نظر می رسد که خواجه شمس الدین آن را ساخته و خواجه موید آن را تکمیل کرده است. در کتاب مطلع الشمس، اثر محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، آمده که جهت قبله ابتدا به روش اهل تسنن مشخص و مطابق آن محرابی ساخته شده است و بعدها جهت قبله را با روش اهل تشییع تعیین کرده و محراب کوچکی در میان محراب اصلی ساخته اند.

در جبهه شرقی، شبستانی پایین تر از کف صحن مسجد وجود داشته که بام آن به صورت سکو اندکی بالاتر از کف صحن قرار داشته است. در حدود دهه چهل هجری شمسی، این شبستان تخریب و شبستان تخریب و شبستان دیگری با سازه فلزی و هم سطح با صحن مسجد به جای آن احداث شد. ایوان جنوبی، گلدسته های کوچکی شبیه با ایوان شمالی داشته است که در حدود سالهای 1335 تا 1340 شمسی در تعمیرات اساسی مسجد، دو مناره کنونی به جای آن ها ساخته شد. قبلا از داخل ایوان شمالی وارد مسجد می شده اند که با احداث خیابان مجاور مسجد، قسمت هایی از بخش شمالی بنا و احتمالا هشتی تخریب شده است. امروزه ایوان شمالی که در کنار خیابان واقع شده، با پنجره ای مسدود شده است و از دو دهلیز طرفین این ایوان وارد مسجد می شوند. فضاهای واقع در طبقه دوم جبهه شمالی نیز در دوره معاصر احداث شده است. (منابع: الف-1)

مشاهده 640 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1260{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید