مسجد جامع قزوین

نوشته شده توسط محمد صامتی

هر قسمت از مسجد جامع قزوین بانی جداگانه ای داشته و این قسمت ها در زمان های مختلف احداث و مرمت شده است. افرادی که در منابع و کتیبه های موجود به عنوان بانی قسمتی از بنا معرفی شده اند عبارت اند از: هارون الرشید، قاضی ابوالحسن محمدبن یحیی بن زکریا، فخرالدوله دیلمی، شاه عباس دوم صفوی، میرزا علی اصغرخان اتابیک و همچنین ابواحمد کسائی، پسرفتحعلی شاه، مهدی معمار قزوینی، محمد علی به بم هم از بانیان مرمت و تجدید بنای مسجد جامع قزوین بوده اند.

سازنده کتیبه های ایوان های غربی و جنوبی نیز شریف کاشی پز بوده است. هارون الرشید در راه سفر به خراسان به قزوین آمد و جامعی بنیان نهاد و به روایت دیگر دستور داد تا این مکان را بسازند. امروزه نیز قسمت هایی در گوشه جنوب شرقی مسجد به طاق هارونی معروف است. در ضمن، در ابتدای قرن چهارم هجری قمری، صاحب بن عباد مدرسه ای در مجاورت مسجد جامع قزوین بنا کرد و احتمالا ورودی شرقی مسجد جامع فعلی از این مدرسه برجای مانده است.

بنیان مسجد جامع قزوین متعلق به قرون اولیه هجری قمری است. در قرن چهارم هجری قمری، فخرالدوله دیلمی شروع به احداث دیوار مسجد جامع کرد که ناتمام ماند. احداث گنبدخانه فعلی در سال 500 به همت امیرخمارتاش بن عبدالله شروع شد و هم زمان با بعضی قسمتهای دیگر از بنا در 509 به پایان رسید. قدیمی ترین کتیبه های مسجد هم در گنبدخانه قرار دارد؛ و بر آنها، تاریخ های 500 و 508 و 509 ثبت شده است. در سال 548 نیز، قسمت هایی به مسجد افزوده شد. بنای مسجد در سال 617، در حمله مغول، به آتش کشیده شد و از تعمیر و یا تجدید ساختمان بنا بعد از این تاریخ اطلاعی در دست نیست. در دوره صفویان، فضاهایی به مسجد جامع قزوین اضافه شد. ایوان غربی و ایوان جنوبی از بناهای این دوره اند وکتیبه هایی متعلق به این زمان دارند. این دو ایوان تزیینات کاشی داشته که امروزه از بین رفته است.

ایوان شمالی نیز به احتمال قوی از بناهای دوره شاه طهماسب صفوی است که تا امروزه دستخوش تغییرات بسیاری شده و کتیبه های آن از بین رفته است. قسمت های مختلف بنا، در سالهای گذشته، مرتب فرسوده می شد و فرو می ریخت و دوباره به همت باستان شناسان، مرمت و بازسازی می شد. (منابع: الف-1)

مشاهده 572 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1256{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید