مسجد جامع سمنان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد جامع سمنان در خیابان امام این شهر واقع شده. قدیمی ترین کتیبه مسجد جامع سمنان، بر بالای ایوان، مورخ به 828 است. در این ایوان، چند لوح سنگی حاوی فرمان هایی از پادشاهان صفوی به تاریخ های 1021 و 1039 و 1106 وجود دارد.

در ورودی شمال غربی مسجد نیز، کتیبه ای مورخ 962 دیده می شود. محمد حسن خان اعتمادالسلطنه، مولف مرآه البلدان با اشاره به کتیبه وقفنامه نوشته، این مسجد در زمان خلافت امیرالمومنین(ع) و در عصر حکومت عبدالله عمر به همت اعیان سمنان ساخته شده است. او بانیان ساخت مناره مسجد را خواجه ابوسعید سمنانی و خواجه نظام الدین معرفی کرده و زمان ساخت آن را دوره سلطنت سنجر سلجوقی دانسته است. مسجد در قرون اولیه هجری قمری بر روی خرابه های آتشکده ای ساسانی احداث شده است. آثار و بقایای خشتی این آتشکده در گمانه زنی ها و حفاری های دهه پنجاه هجری شمسی به دست آمده است. این بنا در دوره های مختلف تغییراتی کرده و قسمت هایی به آن الحاق شده است و در بنای کنونی آثاری از دوران مغولان و تیموریان دیده می شود.

براساس منابع بررسی شده، گنبدخانه و شبستان شمال غربی در زمان سلطان سنجر و به همت خواجه ابوسعید سمنانی و خواجه نظام الدین احداث شده؛ و شبستان جنوب شرقی به همت شیخ رکن الدین علاءالدوله، وزیر ازغون خان مغول، ساخته شده و ذوالفقارخان سمنانی در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار آن را تعمیر و بازسازی کرده است. شبستان شمال شرقی را نیز خواجه کیقباد بن ملک شرف الدین سمنانی، وزیر تیمور، بنا کرده و ایوان مسجد را خواجه عزالدین محمد بالیجه، وزیر شاهرخ تیموری، ساخته است.

mosque of semnan 08

مناره مسجد با توجه به کتیبه آن، از آثار قرن پنجم هجری قمری است. مناره کنونی مأذنه ای با دو ردیف مقرنس پرکار به سبک دوره صفویان دارد. می توان حدس زد که مأذنه ی قدیمی به مرور زمان یا براثر سوانح طبیعی از بین رفته باشد و در دوره صفویان، هم زمان با تعمیرات مسجد جامع، مأذنه جدید احداث شده باشد. در این بازسازی، تزییناتی از کاشی فیروزه ای به بنای مناره افزوده شد. این مناره در زلزله سال 1335 شمسی آسیب دید و در سال 1336 شمسی مرمت شد. بر اثر این تعمیرات، کتیبه مناره شکل قبلی خود را از دست داد و از وضوح آن کاسته شد. ارتفاع این منار از سطح زمین 31/20 متر می‌باشد.

mosque of semnan 02

در دوره معاصر، بنای مسجد به همت انجمن آثار ملی ایران مرمت شده است که از جمله کارهای مرمتی این دوره می توان به این ها اشاره کرد: تعمیر و نماسازی شبستان شمال غربی؛ برداشتن اندود گچ از نمای ایوان مسجد و بازسازی آن به صورت اول می باشد.(منابع: الف-1) مسجد جامع کرمان در تاریخ 15 دی 1310 و با شماره ثبت 163 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 925 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1237{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید