مسجد بابا ولی کاشان

مسجد بابا ولی کاشان در میدان کمال الملک، خیابان باباافضل، بازار پانخل، کوچه درب باغ، کوچه باباولی شهر کاشان استان اصفهان قرار دارد.

معروف است که مسجد بابا ولی کاشان وقف حاج محمد سه کنجی فرزند استاد حسین بوده است. براساس کتیبه موجود در بنا، کاشی کاری هفت رنگ آن در سال 1276 انجام شده ولی مسجد سال ها پیش از این تاریخ، همزمان با احداث گذر و بازارچه باباولی، در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری احداث شده است.(منابع: الف-1) گفتنی است، مسجد بابا ولی دو طبقه بوده و داخل آن چهار ردیف هفت تایی ستون وجود دارد. روی این ستون ها تزئیناتی به صورت پنجره های مجزا و با طرح های مختلف بر روی گچ اجرا شده. محراب این مسجد نیز دارای دو بخش تزئینی است، در بخش میانی آن تزئینات از جنس آجر و کاشی و در قالب دو قاب تزئینی وجود دارد که احتمالاً مربوط به دوره ساخت بنا باشد زیرا از نظر سبک، به تزئینات دوره مغول شباهت دارد. در حاشیه بیرونی محراب نواری از کاشی کاری دیده می شود که در بالا به صورت یک قوس به سقف منتهی می شود. تزئینات این بخش با توجه به کتیبه بالای محراب آن، مربوط به دوران معاصر می باشد.

تزئینات سقف ایوان جنوب غربی مسجد بابا ولی کاشان

این مسجد دارای دو در ورودی است که در اصلی آن از گذر بابا ولی باز می شود. پس از در ورودی به یک هشتی برمی خوریم که سقف این هشتی دارای تزئینات هندسی آجر و کاشی به رنگ های فیروزه ای و لاجوردی است. در چهار گوشه این هشتی مقرنس هایی در ابعاد کوچک اجرا شده و در بالای سقف این هشتی نورگیری تعبیه شده که نور فضای مورد نظر را تامین می کند. پس از هشتی و دالان ورودی به صحن بزرگ مسجد می رسیم که در وسط آن حوضی وجود دارد که به نظر جدید می آید. دور تا دور حیاط رواق هایی بدون تزئین دیده می شود. بنا دارای سه ایوان نا متقارن است که دو تای آن ها باریک و بلند و ایوان دیگر به صورت عریض و کوتاه می باشد، به این صورت که، ایوان های جنوبی و شرقی بلند و ایوان غربی کوتاه می باشند. ایوان شرقی با مقرنس و گره های گچی و با کاشی کاری هایی با نقوش هندسی و اسلیمی تـزئین شده. در وسط این ایوان کتیبه ای از آیات قرآن نوشته شده که دور تا دور ایوان را فرا گرفته است.

در ضلع غربی مجموعه، پائین تر از سطح حیاط، شبستان اصلی مسجد در زیر زمین قرار دارد.

شبستان مسجد بابا ولی کاشان 

در بخش منتهی به طاق ایوان جنوبی  مقرنسی گچی اجرا شده. سقف این ایوان نیز دارای تزئینات مقرنس و گره های گچی با نقوش هندسی و اسلیمی است که با کاشی های زرد، لاجوردی، فیروزه ای، سفید، سبز و  خردلی اجرا شده اند. در بخش میانی دیوار این ایوان نیز کتیبه ای با رنگ سفید و بر زمینه لاجوردی از کاشی وجود دارد. در قسمت پائین ایوان تزئیناتی به صورت مربع یا قاب های یک متر در یک متر با نقوش گل و گیاه و رنگ های متنوع و مختلف دیده می شود. در دهه های اخیر، ایوان شرقی بنا و فضای مجاور آن و همچنین ایوان جنوبی این مسجد را مرمت و از در و پنجره های فلزی جدید و ناهماهنگ با معماری بنا در آن استفاده کرده اند. داخل مسجد رواق هایی وجود دارد که در حال حاضر هیچ گونه تزئیناتی در آن مشاهده نمی شود. این بنا در تاریخ 1335/12/03 و  با شماره ثبت 1355 در فهرست آثار تاریخی ملی ایران به ثبت رسید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1211{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید