مسجد جامع شش ناو تفرش

نوشته شده توسط محمد صامتی

مسجد جامع شش ناو تفرش از جمله مساجد قدیمی استان مرکزی است که در محله فم شهر تفرش واقع شده. بنای اولیه مسجد شش ناو از آثار دوره سلجوقی است که در دوره های بعد قسمت هایی به آن اضافه شده است.

به گفته برخی منابع وجه تسمیه این بنا، عبور قنات از درون مسجد و سرازیر شدن آن از شش ناودان برای توزیع آب در کوی ها و محلات تفرش بوده است. عباس فیض قمی در کتاب گنجینه آثار قم، مقصوره مسجد را مقبره محمد محدث دانسته و نوشته است که سبک ساختمان هشت ضلعی مقصوره با مسجد سازگار نیست، در حالی که با خانقاه و یا مقبره سازگار است. همچنین مناره مسجد به بنای حسینیه نزدیک تر است و به نظر می رسد حسینیه کنونی و مناره آن مسجدی در جوار مقبره محمد محدث بوده باشد. (محمد محدث از صحابه امام حسن عسکری(ع) بوده که در دوره خلافت متوکل عباسی به ایران آمد و در اواخر قرن سوم هجری قمری درگذشت.)

 مسجد جامع شش ناو تفرش

گنبد بنا به سبک گنبدهای عصر سلجوقیان و ایوان شمالی آن از الحاقات دوره صفویان است. شبستان های دو سوی گنبدخانه از آثار قرن حاضر است.

 شبستان مسجد جامع شش ناو تفرش

بهسازی مسیر قنات و تعویض فرش اولیه کف صحن مسجد از دیگر اقدامات سال های اخیر است. (منابع:الف-1) این مسجد در تاریخ 1379 با شماره 2771 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 974 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1194{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید