جاذبه های دیدنی و گردشگری ایران و جهان

مسجد خرانق یزد در روستای خرانق شهر یزد قرار دارد. زمان احداث مسجد خرانق مشخص نیست اما آثاری از شیوه خراسانی در این مسجد وجود دارد.

مسجد نو شیراز در میدان احمدی شهر شیراز استان فارس واقع شده. بانی مسجد، اتابک مظفرالدین ابوشجاع سعدبن زنگی بوده است که پسرش ابوبکر، آن را به اتمام رسانده است.

مسجد النبی قزوین در خیابان امام خمینی، کوچه جلوخان قرار گرفته است. بانیان اولیه مسجد، شاه اسماعیل صفوی و سپس شاه طهماسب صفوی بوده اند و بنای فعلی به فرمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است.

مسجد آقا عباس آمل استان مازندران در خیابان شهید بهشتی، خیابان مهدیه، بازار نوراسته قرارگرفته است. بانی اولیه مسجد آقا میرزا محمد و آقا شاهرخ آملی بودند ولی ساخت آن را آقا عباس، پسر میرزا محمد، به اتمام رساند و مسجد به نام وی مشهور شد.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه در خیابان مدرس، بازار مسگرها این شهر قرار گرفته است. این مسجد را میرزا عمادالدوله، سرحد دار عراقین و والی غرب، احداث کرده است.

مسجد بالا محله محمدیه، در روستای محمدیه شهرستان نایین استان اصفهان قرار دارد. بانی این مسجد ناشناخته است.

کتیبه تاریخ دار مسجد جامع نوش آباد کاشان، بر روی یکی از درهای کنده کاری شده آن، مورخ به 1133 است. مسجد جامع نوش آباد کاشان مشتمل بر: صحنی وسیع - دو ایوان مرتفع، در جبهه های شمالی و جنوبی - شبستانی بزرگ، در جبهه شرقی می باشد.

مسجد جامع بناب (مهرآباد) مربوط به دوره صفوی می باشد. این مسجد در شهر بناب استان آذربایجان شرقی، میدان مهر آباد واقع شده است. کتیبه ای بر دیوار شمالی بنا به تاریخ 951 است. کتیبه ی دیگر بنا درباره تعمیرات سال 1210 است.

مسجد امام سمنان در میدان هفده شهریور، خیابان ابوذر غفاری، کوچه شهید بهشتی قرار گرفته است. این بنا پیش از این به مسجد شاه و مسجد سلطانی مشهور بوده است.

براساس کتیبه سردر، بانی مسجد جامع ورزنه محمود بن مظفر ورزنه ای، ملقب به عماد، بوده است. وی از رجال مشهور ورزنه در زمان شاهرخ تیموری بوده و نام او در کتیبه شبستان بیت الشتای مسجد جامع اصفهان نیز آمده است. استاد معمار مسجد جامع ورزنه حیدر بن حسین بناء اصفهانی و استاد کاشی کاری آن علی بن صدرالدین صفار بوده و کتیبه ایوان جنوب و سردر به خط سید محمد نقاش است.

مسجد سلطانی بروجرد معروف به مسجد امام بروجرد در میدان قیام، خیابان خرمشهر قرار گرفته است. این بنا مربوط به دوره قاجاریان است و در ادوار بعد، مرمت هایی در آن صورت گرفته است.

مسجد سنگی ترک (مسجد قریه ترک) در شهرستان میانه، روستای تَرک استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. در منابع آمده است که زیباترین نمونه درهای قرن هفتم هجری قمری در مسجد تَرک میانه دیده می شود.

هر قسمت از مسجد جامع یزد، در زمانی ساخته شده و بانیان متعددی داشته است. اولین بانی احتمالا عمرولیث صفاری بوده است. دیگر بانی شناخته شده مسجد جامع یزد علاءالدوله گرشاسب بن علی بن فرامرز بن علاءالدوله ابوجعفر کالنجار، حاکم یزد در سال های 488- 513 بوده است. امروزه از بخش قدیم مسجد جامع یزد اثری باقی نیست و بنای کنونی از آثار سید رکن الدین محمد بن قوام الدین محمد بن نظام حسینی یزدی قاضی (متوفی به سال 732) است که پس از فوت وی، مولانا سعید شرف الدین علی آن را به پایان رسانده است و افرادی دیگر نیز در ساخت این مسجد سهیم بوده اند.

مسجد فیروزآباد در شهرستان میبد بخش فیروزآباد استان یزد قرار گرفته است.

مسجد فرح آباد ساری، در بخش فرح آباد این شهر قرار گرفته است. این مسجد به فرمان شاه عباس اول صفوی احداث شده است.

مسجد گوهرشاد در حرم مطهر امام رضا(ع) در شهر مقدس مشهد واقع شده است. این مسجد به دستور گوهرشاد آغا، همسر شاهرخ تیموری، ساخته شده و معمار آن استاد قوام الدین بن زین الدین شیرازی الطیان، معمار معروف دوره تیموریان بوده است. خطاطان و استاد بناهای متعددی در این مسجد، فعالیت داشتند و هر کدام از خود، اثری زیبا به یادگار گذاشته اند.

مسجد ملا رستم مراغه در میدان خواجه نصیر، خیابان قدس شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی، قرار گرفته است. بانی مسجد ملا رستم مراغه و حتی شخص ملا رستم شناخته شده نیست. اما بعضی، بنای این مسجد را به حاجی علی خان مقدم مراغه ای (حاجب الدوله) نسبت داده اند.

مقبره هلال بن علی کاشان در شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان قرار گرفته است. این بنا بقعه محمد هلال بن امام علی بن ابی طالب (ع) است. در دایره المعارف تشیع آمده که محمد هلال احتمالا همان محمد اوسط است که در بیشتر کتب تاریخ به نام محمد ماه روی، از او یاد شده است.

قدیمی ترین تاریخ ثبت شده در مسجد جامع سبزوار، 979 در فرمانی از شاه طهماسب اول صفوی است که کتیبه آن بر دیوار دالانی در شرق ایوان شمالی قرار دارد. اما باز هم در تاریخ بنای اولیه مسجد جامع سبزوار اختلاف نظر وجود دارد و عده ای آن را به قرن پنجم هجری قمری و برخی به دوره حکومت سربداران نسبت داده اند.

مسجد امام حسن عسکری (ع) آمل، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید سعید هادی زاده قرار گرفته است. بنای مسجد منسوب به هارون الرشید است و در بعضی منابع آمده است که مسجد از وجوهات امام حسن عسکری (ع) ساخته شده و بانی مسجد حسن بن علی، ناصر کبیر (متوفی به سال 304) بوده است.