مسجد جامع ساوه در جنوبی‌ترین نقطه شهر ساوه استان مرکزی، در انتهای خیابان سلمان ساوجی و تماماً از خشت و گل ساخته شده ‌است که در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد.

مسجد بابا عبدالله نایین در خیابان شریعتی، روبه روی حسینیه سنگ، کوچه بقایی این شهر در استان اصفهان قرار گرفته است.

مسجد جامع مرند با دیگر مساجد تفاوت دارد و این مسجد ساختمانی کاملا محصور، با نقشه ای مستطیلی و بدون صحن و سردر می‌باشد.

مسجد جامع گناباد از جمله مساجد دو ایوانی خراسان رضوی است و در تعمیرات مکرر، شکل اصلی خود را حفظ کرده است.

مسجد جامع نایین با الگوبرداری از مسجد پیامبر در مدینه ساخته شده.منبر منبت کاری شده مسجد جامع نایین کتیبه ای دارد مورخ به ۷۱۱، که قدیمی ترین تاریخ ثبت شده در این بناست. بر کتیبه در چوبی مسجد، تاریخ ۷۸۴ دیده می شود.

مسجد شاه طهماسب یا مسجد صاحب‌الامر در شهر تبریز استان آذربایجان شرقی، خیابان شهید مدنی(دارایی) قرار دارد. امروزه این مسجد، بنایی واحد نیست و مجموعه ای است از بناهای دوره های مختلف. بانی هر قسمت از بنا کسی بوده است.

مسجد کبود گنبد در خیابان امام خمینی شهرستان کلات نادری در استان خراسان روضوی قرار گرفته است. این مسجد که به مسجد جامع کلات نادری نیز معروف است مورد احترام و توجه اقوام مختلف در طول تاریخ شهرستان کلات نادر بوده است و به همین علت، کاملترین هنر هنرمندان در خدمت معماری و تزئین نقوش این بنا بکار رفته‌است.

مسجد کاظم بیک بابل در خیابان بازار، پنج شنبه بازار شهر بابل استان مازندران قرار گرفته است.تاریخ دقیق احداث بنا مشخص نیست.

تاریخانه دامغان در خیابان شهید مطهری، کوچه توحید قرار دارد. مناره مسجد را امیربختیار بن محمد، مشهور به ابوحرب، حاکم مشهور قومس (نزدیک ری) ساخته است. مقبره پیر علمدار در دامغان از اثار این امیر و آرامگاه پدر اوست.

مسجد حاج آقا علی کرمان، در خیابان دکتر شریعتی، خیابان چهلستون این شهر قرار گرفته است. بانی این مسجد و همچنین کاروانسرا و آب انبار مجاور آن حاج آقا علی، مشهور به زعیم التجار رفسنجانی بوده است.

مسجد جامع قم یا مسجد جامع عتیق پس از مسجد حسن عسگری قدیمی‌ترین مسجدی است که در قم بنا شده. این مسجد، در مرکز شهر قم و در محله لب چال در یابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است.

مسجد وزیر کاشان در خیابان ملا حبیب الله شریف، کوچه درب اصفهان قرار گرفته است. چنان که از کتیبه سردربنا بر می آید، بانی اصلی مسجد جده شاه صفی، یعنی مادر صفی میرزا و از بانوان حرم شاه عباس اول بوده است.

مسجد ملا اسماعیل یزد در خیابان قیام، کوچه مسجد ملا اسماعیل، کوچه بازار مشیر قرار گرفته است.

مسجد جامع ورامین یا مسجد جمعه ورامین یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر ورامین در استان تهران می‌باشد. گچبری‌های این بنا از زیباترین نمونه‌های گچ بری ایرانی است.

 مسجد جامع گلپایگان، گنبدی رفیع و ایوانی منیع داشته که حالا ایوان این مسجد خراب گشته و تنها گنبد آن باقی است.

مسجد سرخ ساوه یا مسجد میدان و یا مسجد انقلاب، در میدان انقلاب، نبش بازار آهنگرها شهر ساوه استان مرکزی قرار دارد.

مسجد مطلب خان خوی در خیابان طالقانی، شهرستان خوی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. بانی مسجد؛ حاج مطلب خان، زرگر مخصوص نایب السلطنه، عباس میرزا بوده است.

 مسجد جامع ساری، نخستین مسجدی است که مسلمانان در مازندران و حتی در سراسر کناره جنوبی دریای مازندران ساخته اند.

مسجد گز اصفهان در بخش گز، از نواحی قدیمی و تاریخی حومه اصفهان، قرار گرفته است. در منابع آمده است که در قسمت های نمایان جرزهای مسجد، بقایای ساختمان دوره سلجوقیان باقی است. در ضمن مناره مسجد را تقریبا در همین عصر ساخته اند.

مسجد جامع قروه ابهر با قدمت یک هزار سال، یکی از بناهای تاریخی روستای قروه در کیلومتر ۱۵ جاده ابهر - تاکستان استان زنجان است. این مسجد که به مسجد جمعه نیز معروف می‌باشد از آثار دوران سلجوقی (قرن پنجم هجری قمری) است که همانند مساجد دوران سلجوقی به سبک چهار ایوانی ساخته شده و گنبد زیبای آن بر چهار فیلپوش استوار است.

صفحه1 از5