مسجد امیر شکیب ارسلان

نوشته شده توسط زهرا صامتی

این مسجد از یک معماری عجیب و آوانگارد برخوردار است به طوری که، در اولین نگاهی که به این مسجد می اندازیم، از خود سوال می کنیم که آیا واقعا اینجا محل عبادت است؟!

هدف از ساخت این مسجد نشان دادن هماهنگی مذهب با مدرنیته عنوان شده. طراحی یک مسجد مدرن در محلی که برخی ساختمان های آن مربوط به قرن 18 باشد، از نکات خاصی است که بر جذابیت هر بنایی می افزاید. مسجد امیر شکیب ارسلان، در روستای دروزنشین مختارا در منطقه کوهستانی شوف لبنان، واقع شده. مسجدی که  نگاه بسیاری از هنرمندان نوگرای جهان را به ‌خود جلب  کرده است. بنای این مسجد به خواست ولید جنبلات، رهبر دروزی های لبنان آغاز شد. طراحی این مسجد به تیم معماری L.E.FT Architects  و سرپرستی مکرم الکادی سپرده شد و در سال 2016 به اتمام رسيد.

مسجد امیر شکیب ارسلان

مسجد امير شكيب ارسلان بازسازی يك عبادتگاه قديمي بوده كه شامل 100 متر مربع فضا می باشد. بازسازی سنگ كاری های بنا و اتصال ساختمان به المان های مدرن، نقطه عطفی در شكل گيری مسجد با فضای جديدی بود.

مسجد امیر شکیب ارسلان

میدان شهری که در مجاورت پارکینگ وجود داشت به فضایی مانند جلوخان مسجد به همراه نیمکت، حوضی برای وضو و درخت انجیر تغییر پیدا کرد تا تعامل مناسبی بین عموم و حتی افراد غیر مسلمان با مسجد صورت بگیرد.

مسجد امیر شکیب ارسلان

با توجه به کانسپت پروژه، جهت گیری مسجد و محراب آن به سمت مکه، تحولات فیزیکی زیادی بر روی کالبد ساختمان صورت گرفت. به همین دلیل محور طراحی پروژه بر اساس جهت گیری آن به سمت مکه شکل گرفت و باعث ایجاد مجموعه ای از المان ها و الگوهای معمارانه شد که مناره، محراب و حوضچه را در یک محور قرار داده است. بخشی از سقف پروژه توسط نورگیر پوشیده شده تا طراح از نفوذ نور به عنوان کانسپتی مفهومی بهره ببرد و به جای استفاده از گنبد صلب و کرو، از الگویی هندسی برای مرکزیت فضا بهره ببرد. رنگ سفید و مینیمال بودن داخل، نسبت به متریال های خارجی کمی پارادوکس ایجاد کرده، اما تأثیر این اقدامات طراح مثبت بوده. بخش کوچکی از فضای داخلی توسط متریال چوب پر شده و به وسیله یک الگوی ساده زیبا عبارت إقرأ به نمایش گذاشته است. با وجود اینکه در مسجد قسمت یا فضای اختصاصی برای قرآن به صورت منفرد وجود ندارد، اما طراح این بخش از دیوار چوبی را به مکانی برای خواندن قرآن اختصاص داده است.

مسجد امیر شکیب ارسلان

به گفته عدنان سمور معمار لبنانی: " الگوهای مهندسی مساجد لبنان عبارت از معماری فارسی، معماری عثمانی و معماری مغربی است. به طوری که، معماری فارسی را به طور خاص می توان در طراحی کمان رواق های محمدی مشاهده کرد و کاشی های با رنگ های روشن و درخشان در مناره های دایره ای شکل هم از ویژگی های این معماری است و نمونه آن در مسجد حضرت سیده خوله (س) در بعلبک و مسجد حضرت زینب (س) در منطقه حاره حریک ضاحیه جنوبی بیروت قابل مشاهده است. معماری عثمانی نیز از طراحی گنبد آن شناخته می شود که الهام گرفته از گنبد معابد بیزانسی است، این نوع گنبد از ارتفاع بلندی برخوردار است و مناره های آن شکل نیزه مانند دارد، مسجد محمد امین در مرکز شهر بیروت و مسجد بهاء الدین حریری در شهر صیدا مهمترین نمونه های این گونه معماری است.  معماری مغربی نیز با کمان های نیم دائره ای رواق ها و مناره های بلند مربعی شکل آنها قابل تشخیص است و مسجد الصادق در شاتیلا نمونه ای از این نوع معماری به شمار می آید." (منابع: ب-4)

مشاهده 785 مرتبه

موارد مرتبط

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1168{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید