مسجد دانشگاه مارمارا ترکیه

نوشته شده توسط زهرا صامتی

دانشگاه مارمارا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور ترکیه است که در شهر استانبول قرار گرفته و در 15 ژانویه 1883 میلادی و توسط صبحی پاشا تحت نام مکتب عالی تجارت حمیدیه تأسیس شد. در سال های بعد نیز با تغییراتی که در ساختار مؤسسه انجام گرفت با نام دانشکده علوم تجاری و اداری به فعالیت خود ادامه داد.

دانشگاه مارمارا امروزه دارای 13 دانشکده، 11 انستیتو، 8 مدرسه عالی، 3 بخش وابسته به ریاست دانشگاه، 28 مرکز تحقیقاتی و پژوهشی، 44 برنامه تحصیلی و 104 رشته آموزشی می باشد. دانش آموختگان دانشگاه مارمارا از نظر میزان حضور و تاثیرگزاری در بخش های اقتصادی، هنری و مخصوصا سیاسی ترکیه، دارای جایگاه ممتازی می باشند. آنچه که ما در اینجا می خواهیم شرح دهیم در مورد مسجد دانشگاه مارمارا ترکیه می باشد که توسط  شرکت معماری Hassa در سال 2015 میلادی ساخته شد.

هدف از طراحی مسجد دانشگاه مارمارا ، تفسیری از معماری سنتی کلاسیک عثمانی با استفاده از زبان معماری امروز است. در ضمن تعاملات انسانی در فضا، انطباق با مفاهیم خداشناسی، شعر و پدیده شناسی در معماری کلاسیک، نیز از دیگر اهداف طراحی این پروژه بوده است.

مسجد دانشگاه مارمارا ترکیه

ایده اصلی این مسجد، براساس فرم فرکتالی حلزونی مارپیچ و شیوه ساخت سنتی بام شکل گرفته است.

مسجد دانشگاه مارمارا ترکیه

مرکز فرهنگی مسجد شامل کلاس های درس، سالن کنفرانس، فضاهای نمایشگاهی، کافه های کتاب و اتاق های سینمایی می باشد.

در مورد اطلاعات فنی این مسجد می توان گفت؛ پلان مسجد دارای فرمی دوازده ضلعی است. در ضمن اینکه سازه فضای داخلی مسجد فولادی است و بر روی پایه بتن مسلح ساخته شده است. گنبد مرکزی با قطر 35 متر و ارتفاع 35 متر، با به هم پیوستن 12 ستون فولادی، گام به گام حرکتی صعودی داشته است. ستون های باربر به دیوار داخلی گنبد با تیرهای فولادی مثلثی سنتی ترکیه ترکیب شده اند. بر فراز سازه ی مارپیچ گنبد، نورگیری شیشه ای وجود دارد که هلال اصلی گنبد بر روی آن قرار گرفته است. در مورد فضای داخلی مسجد، برای درک تصویر ساختار از داخل، حرکت ساختار شیشه ای مارپیچ و پیوستن آن با پوشش شیشه ای در بالای فضای فوقانی از داخل مسجد دیده می شود. بر خلاف فضای بیرون، فرد توسط ساختار احاطه شده است که از فضای درون درک می شود.

مسجد دانشگاه مارمارا ترکیه

این پروژه مساحت 30000 مترمربعی دارد که متشکل از میدان شهری و مسجدی است که 4500 عبادت کننده را در خود جای می دهد و در کنار آن  یک مرکز فرهنگی و صحن مسجد قرار دارد که فعالیت های فرهنگی در آن انجام می شود.

مشاهده 989 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1162{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید