منار جام بلندترین منار خشتی جهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

منار جام بلندترین منار خشتی جهان بعد از قطب منار در دهلی نو هندوستان می‌باشد. برخی باستان‌شناسان عقیده دارند که قطب منار هندوستان، با الهام از منار جام افغانستان در اوایل قرن ۱۳ و به ارتفاع ۷۳ متر ساخته شده است.

منار جام در کشور افغانستان و در مناطق کوهستانی ولایت غور در ۶۲ کیلومتری روستای جام، محلی که رودخانه جام از جنوب به طرف شمال به رودخانه خروشان هریرود جریان دارد و در زاویه تلاقی این دو رودخانه قرار دارد. این منار در سده دوازدهم میلادی ساخته شده و در سال ۲۰۰۲ مرکز حفظ میراث جهانی یونسکو خواستار ثبت این منار در فهرست میراث فرهنگی جهان شد.

منار جام یکی از سازه‌های خارق العاده معماری و کهنسال‌ترین برج آجری باقی مانده در جهان می‌باشد. این مناره در سال ۱۱۹۴ میلادی در دوران سلطنت سلطان غیاث‌الدین غوری ساخته شده است. سازنده‎ این مناره معماری به نام علی بوده که نام او در دو نقطه این مناره دیده می‎شود.

منار جام به صورت استوانه‌ای با ارتفاع ۶۳.۳ متر و بر پایه‌ای هشت ضلعی به قطر ۹ متر و ارتفاع ۲ متر ساخته شده است. اضلاع این هشت ضلعی در مجموع صفحه‌ای را تشکیل می‌دهند که نوشته‌هایی را در خود جای داده. به طور نمونه در قسمت پایینی این صفحه نوشته‌ای طولانی مشاهده می‎شود که متن نوشته به شکل مدور با کاشی آغاز شده و از جزء نوزدهم قرآن از سوره مریم انتخاب شده است. گفتنی است نوشته زیرین بنا به حدی تخریب شده که تنها 2 کلمه آن قابل خواندن است، این نوشته به سبک زیبای هنر خطاطی کوفی بافت خورده و از نوع خط برجسته است. قسمت خارجی مناره نیز به طور کامل با دکوراسیون هندسی دقیقی که روی آجرکاری‌های خشن اصلی را گرفته است تزیین شده.

شیوه ساخت و شکل ظاهری جام را شبیه به مناره‌ای می دانند که مسعود سوم غزنوی در شهر غزنی یا غزنه ساخته بود. تحقیقات باستان شناسی نشان داده اند که در اطراف منار جام آثار و خرابه‌هایی از استحکامات نظامی، یک کاخ، کوزه‌های سفالین و یک گورستان متعلق به یهودیان یافت شده است و با این اوصاف احتمالا از منار جام برای دیدبانی استفاده می کردند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی منار جام (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 227 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1423{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید