چشمه دیو آسیاب

نوشته شده توسط محمد صامتی

چشمه دیو آسیاب، چشمه ای فیروزه ای در دل دشت لار می باشد که مجموعه ای از زیبایی های طبیعت، از دشتی پر از گل گرفته تا کوه و چشمه و دریاچه، را در دل خود جای داده است.

چشمه دیو آسیاب در نزدیکی قله دماوند و دشت لار قرار دارد. گفتنی است بخش شمالی و شمال شرقی دشت لار، در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران استان تهران قرار گرفته است. این دشت از سال ۱۳۵۴ با نام پارک ملی لار شناخته می شود و از سال ۱۳۶۱ به عنوان منطقه حفاظت شده می‌باشد.

در ارتفاعات شمالی دشت لار و در ارتفاع ۳۰۱۵ متری از سطح دریا و در میان تپه آهکی ۱۰ متری، چشمه‌ای دایره‌ای شکل را خواهید دید که با قطر ۲۰ متر و عمق ۲ متر پیش روی شماست. اما زیبایی بی نظیر این چشمه زمانی است که جوشش آب را از دو دهانه چشمه می نگریم که ما را محو خود می کند.

زیبایی های این منطقه فقط منحصر به دریاچه چشمه دیو آسیاب نمی‌باشد و در همه جای این منطقه مناظر دیدنی بسیاری وجود دارد مثل گونه های زیستی که که در دشت لار موجود است و شما را مجبور به ثبت تصاویر زیبای طبیعت می کند. همچنین با توجه به این که آب این چشمه از نوع بی کربنات گوگردی است، بنابراین وقتی نزدیک آن می شوید بوی گوگردی که از آن ساتع می شود را متوجه خواهید شد، آبی ترش مزه که بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد دمای آن است. با توجه به تغییرات آب و هوا در فصول مختلف رنگ آب از آبی روشن تا خاکستری متغیر است که به میزان آلودگی آب بستگی دارد. در واقع یکی از دلایل سفید بودن آب رود سفیدآب، گوگردی بودن آب این چشمه است، چرا که در نهایت آب چشمه دیو آسیاب به سفید رود می ریزد. املاح معدنی موجود در این آب برای درمان برخی از بیماریها مناسب است و خاصیت درمانی دارد.

نحوه شکل گیری دریاچه ی دیو آسیاب به گونه ای بوده که بسترش را خودش ساخته است. در واقع تپه لایه لایه که دریاچه در میان آن قرار گرفته است در طی سالیان دراز و به دلیل انباشته شدن و رسوب مواد معدنی، به ویژه املاح بی کربنات موجود در آب در ارتفاع ۲۰ متری از بستر رودخانه به وجود آمده است. معمولا املاح آب نمی توانند مانع فشار آب شوند و در این چشمه هنوز این املاح نتوانسته اند دهانه های چشمه را مسدود کنند. در واقع فشار زیاد آب و مقدار زیاد املاح بی کربنات کلسیم باعث شده است که شکل مخروطی به خود نگیرد و امروزه به شکل سکوئی تخت و صاف باشد.

بازدید از این چشمه در هر چهار فصل سال، خصوصا در فصل بهار که دشت شقایق شما را شگفت زده خواهد کرد، خالی از لطف نخواهد بود و جلوه خاصی دارد اما به دلیل اینکه این منطقه چندان دارای سایه و درخت نمی باشد و تابش خورشید به صورت مستقیم است، سفر به چشمه دیو آسیاب را در تابستان توصیه نمی کنیم.

مسیر دسترسی به این چشمه با وسیله حمل و نقل شخصی، از طریق جاده هراز، جاده فرعی پلور به سمت دریاچه سد لار، سپس جاده خاکی دشت ورارو، عبور از دشت و ادامه جاده، عبور از رودخانه، بعد از گردنه ترشک چال، اولین ۲ راهی، مسیر شمالی در خلاف جهت رودخانه که بعد از ۲ کیلومتر از کنار این چشمه عبور می‌نماید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر چشمه دیو آسیاب به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 373 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1424{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید