کتابخانه عمومی

نوشته شده توسط زهرا صامتی

دفتر معماری "بولس- ویلسون" در سال 1980 توسط جولیا بولس آلمانی و پیتر ویلسون استرالیایی در لندن تاسیس شد. سرآغاز موفقیت های این دفتر را می توان کسب رتبه اول در مسابقه طراحی کتابخانه شهر مونستر آلمان دانست. این کتابخانه با زیر بنای معادل ده هزار مترمربع اولین بنای عمومی طراحی شده توسط این دفتر بود.

هر چند اجرای آن شش سال به طول انجامید ولی به مدت 10 سال پیاپی از سوی شهروندان به عنوان بهترین کتابخانه آلمان انتخاب گردید. به طور متوسط روزانه 2700 نفر از این کتابخانه استفاده می کنند. مهم ترین عامل موفقیت طرح را می توان توجه به پیچیدگی ها و خصوصیات ویژه سایت پروژه دانست. این بنا در مرکز بافت تاریخی و با قدمت شهر قرار گرفته است و اکثر بناهای پیرامون آن متعلق به دوره های گوتیک، باروک، قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم می باشند که غالبا پس از جنگ جهانی بازسازی شده اند. به طور کلی پیداست که فرم بنا برآمده از نیازهای عملکردی و اقتضائات بستر و سایت آن می باشد.

توده کتابخانه که از لحاظ رنگ مصالح و ارتفاع بنا با سایر توده های مجاور همخوان است توسط پیاده راهی به دو نیمه تقسیم شده است و توده ها توسط پلی بر فراز این مسیر و پیوستگی در زیرزمین به هم راه دارند. یکی از دو بنای حاصل فرمی مستطیل شکل دارد و بنای دیگر فرمی نیم دایره. بدین ترتیب فضاهای خدماتی، مخزن بسته و فضاهایی که با مخاطبین ارتباط کمتری دارد در حجم نیم دایره قرار گرفته اند. همچنین سان های مطالعه که نیاز بیشتری به سکوت دارند در این بنا قرار گرفته اند. از سوی دیگر در بنای مستطیلی فضاهایی مثل، کافی شاپ، سالن مطالعه روزنامه، سالن اجتماعات، تئاتر و ... قرارگرفته است.

این کتابخانه بنایی است که معماران از آن به اسم سوپر مارکت اطلاعات یاد می کنند. بخش های مرتبط با کودکان هم در زیرزمین قرار گرفته اند تا از هر دو بنا قابل دسترسی باشند. در طراحی هر دوبنا از پوشش هایی از لایه های چوبی فشرده استفاده شده است تا کنترل نور بهتر صورت گیرد. همچنین جهت حفظ آرامش و تمرکز علاوه بر کنترل صوت، دید به بیرون نیز توسط  نورگیرهای عایق محدود می شود. این بنا ظرفیت نگهداری 250 هزار جلد کتاب، چهارصد عنوان مجله و بیش از بیست هزار فیلم و نوار صوتی را دارد.

مشاهده 2771 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}651{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید