کتابخانه مرکزی دنور

نوشته شده توسط محمد صامتی

شاخصه های معماری مایکل گریوز از آن زمان که به عنوانی یکی از پنج معمار نیویورکی به شهرت رسید تا به امروز تفاوت چندانی نکرده است. سبک معماری وی همچنان ریشه در گرایشات پست مدرنیستی و استعاره های تاریخی به معماری کلاسیک دارد.

هر چند که امروزه افراط در استعاره های طنز آمیز در آثار او کمتر به چشم می خورد اما به هر حال هر کجا که اثری از وی به اجرا در آمده است، نظر عابرین به رنگ ها و فرم های مختلف و بعضا بیش از حد متفاوت در این آثار را جلب می کند. در بسیاری از بناهای وی برج ها، گنبدها، ریتم بازشوها، ستون ها و همچنین احجام استوانه ای شکل به کار رفته اند. مایکل گریوز متولد ۱۹۳۴ ایندیاناپولیس آمریکا (مرکز ایالت ایندیانا) و دانش آموخته دانشگاه هاروارد و دانشگاه سینسیناتی است. دانشگاه سینسیناتی یکی از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا بوده و در اوهایو واقع است. دانشگاهی عمومی و تحقیقاتی در سینسیناتی اوهایو می‌باشد که وابسته به سیستم آموزشی ایالت اوهایو است.

مایکل گریوز طراح کتابخانه مرکزی دنور با زیربنایی معادل 50 هزار متر مربع هشتمین کتابخانه ایالت متحده از لحاظ متراژ زیربنای ساختمان می باشد. شاخصه این بنا حجمی مدور است که از توده اصلی جدا شده و در محوطه نفوذ کرده است. در طرح این بنا نیز همچون سایر آثار گریوز تقارنی نسبی در جداره ها و دیواره هایی قطور در پلان به چشم میخورند، همچنین از سنگ و دیگر مصالح رنگی و صلب به عنوان پوششی بر سازه بتنی استفاده شده است.

یکی از شاخصه های بنا استوانه ای قطور و بلند است که بر فراز آن مکعبی با سقفی چوبی و پایه هایی تیره رنگ و شاخص در نما قرار گرفته است. این قسمت که تالاری برای مطالعه در خصوص تاریخ غرب را در خود جای داده است در داخل نیز با سازه ای چوبی کاملا مشخص می باشد.

توده اصلی کتابخانه که فضاهای مطالعه و آرشیوها را در خود جای داده ساختمانی مکعبی و شش طبقه است که در مرکز طرح قرار گرفته و با رنگ قرمز از سایر قسمت های بنا قابل تشخیص می باشد.

قسمتی از ساختمان به کتابخانه کودکان اختصاص یافته است.این بخش یکی از موفق ترین قسمت های کتابخانه است که بسیار مورد توجه شهروندان قرار گرفته است. در ضمن برخی از تجهیزات و جزئیات توسط گریوز طراحی شده اند.

مشاهده 3734 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}629{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید