کتابخانه جومه فوستر

نوشته شده توسط زهرا صامتی

جوزپ لیناس متولد 1945 میلادی، از جمله معماران معاصر اسپانیاست که تاثیر زیادی بر شکل گیری و تعریف ویژگی های معماری پسا مدرن در اسپانیا داشته است.

معماران این نسل هر چند به شهرتی بین المللی دست نیافتند اما الگویی مناسب برای نسل جوان معماران اسپانیا محسوب می شوند، الگوهایی که مهم ترین عامل موفقیت و تبدیل معماری اسپانیا به معماری پیشرو در اروپا هستند. لیناس در سال 1969 میلادی از دانشکده معماری بارسلونا اسپانیا فازغ التحصیل شده و مدت 19 سال در همان دانشگاه به تدریس پرداخت. ارتباط حرفه ای نزدیکی میان او و استادش "رافائل مونئو" دیگر معمار بنام اسپانیایی وجود دارد. امروزه هندسه ای بی قید و بند، آزاد و برگرفته از خطوط سایت شاخصه ای است که در اکثر آثار معاصر لیناس دیده می شود. این شاخصه به بهترین نحو در کتابخانه "جومه فوستر" بارسلون اسپانیا نمایان شده است.

در این بنا هندسه نامتعارف در تمامی جزئیات نیز نفوذ کرده است. بام ها، بازشوها، ویدها، شکل پلان و حتی محوطه سازی بنا همگی از نافرمانی هندسی ساختار حجم پیروی می کنند. شکستگی های حجم و رنگ تند نارنجی سایه بان بنا آن را در منطقه شاخص نموده است. در تمامی بناهای فرهنگی لیناس، ارتباط ساختمان با بافت شهری موجود به خوبی حفظ شده و مکان یابی مناسب فضاهای متنوع در پلان از جمله عوامل استقبال عموم از این کتابخانه ها می باشد. فضاهای مطالعه در این کتابخانه از طریق ویدهایی که در کناره های پلان قرار گرفته اند، به خوبی از منظر کوهستان و نور طبیعی بهره برده اند که این فضا، ارتباط فضایی مناسبی با سایر فضاهای عمومی در طبقه همکف دارد.

جداره های بیرونی بنا به رنگ خاکستری و کرم بوده و در قسمت هایی از نما از چوب استفاده شده است. همچنین سایه بانی با پوششی دولایه از فلز روی و چوب برای تعریف ورودی، رو به فضای باز مجموعه طراحی شده که از شاخصه های فرمال بنا محسوب می شود. در داخل بنا قسمت هایی از ستون ها و جداره ها پوشیده از چوب بوده و سایر قسمت ها به رنگ سفید می باشد. صرف نظر از سایه بان و پیچیدگی فرم در بام ها، از لحاظ کاربرد مصالح، بافت و رنگ در داخل و خارج بنا تنوع زیادی به چشم نمی خورد اما موفقیت عملکردی، سرزندگی و پویایی فضاهای داخلی بیانگر دقت معمار در طراحی مقطع و سکانس های فضایی است.

مشاهده 4208 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}614{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید