کتابخانه عمومی دس موینس

نوشته شده توسط زهرا صامتی

دیوید چیپرفیلد، معمار برجسته بریتانیایی در سال 1984 میلادی، پس از کسب تجربیات فراوان از همکاری با نورمن فاستر و ریچارد راجرز، دفتر شخصی خود را در لندن تاسیس نمود.

در اکثر آثار دیوید چیپرفیلد (David Chipperfield) که تاکنون جوایز بسیاری را برای وی به ارمغان آورده اند، گرایشی مدرنیستی و البته فلسفی  به چشم می خورد. کتابخانه عمومی "دس موینس" در ایالت لووا آمریکا یکی از مهم ترین آثار معاصر وی است که در آن توجه به جزئیات و مصالح بسیار جالب توجه می باشد. آنچه بیش از فرم در طراحی این کتابخانه حائز اهمیت است شکل پلان بنا می باشد، شکلی که از دستورات بافت مبتنی بر رعایت بافت شطرنجی شهر و تاکید بر گوشه های بلوک ها سرپیچی نموده و با تغییر الگوی غالب در مسیرهای حرکتی پیاده، همگان را به ورود به سایت و بازدید از بنایی فرهنگی فرا می خواند. این ساختمان، با ظاهر آرام و باوقا و همچنین جداره های رنگی و صیقلی خود، نظر عابرین را به خود جلب می کند.

در طرح توسعه و بازسازی بافت شهری که در آن کتابخانه و پارک نقشی محوری را برعهده دارند، عملکرد بنا توسط سایر عملکردهای پشتیبان در بافت تقویت شده است، ساختمان آمفی تئاتر شهر، پارکی وسیع و عمومی، رستوران ها و کافه ها همگی به شکل گیری هویتی فرهنگی و روحیه ای متفاوت در این بخش از شهر کمک می کنند.

فضای باز مجموعه که در آن فعالیت های فرهنگی و مطالعه در فضای باز ممکن می باشد، با پارک در هم آمیخته  و این دو بلوک شهری را وحدت می بخشد. هر چند عدم پیروی از بافت موجود ساختمان را کمی نامتعارف ساخته اما صرفنظر از کالبد و فرم، کتابخانه به راستی متناسب با نیازهای غیرکالبدی بافت طراحی شده است. نکته قابل توجه پیروی شبکه ستون گذاری و حتی چیدمان قفسه ها منطبق بر بافت شطرنجی شهر است که این امر برای مراجعین دید و منظری آشنا از داخل بنا به بیرون را به همراه داشته و در تصویر ذهنی عموم تقابل ساختمان را با بافت تعدیل می کند. در این چیدمان دید به پارک از مسیرهای حرکتی داخل بنا ممکن می باشد.

این کتابخانه بر خلاف تصور سنتی از کتابخانه ها که آنها را صرفا محلی برای نگهداری کتاب و مطالعه می داند، ساختمانی فرهنگی و چند منظوره محسوب می شود، فضایی برای برخوردهای اجتماعی، تبادل اطلاعات و سرگرمی. جداره های نما که مهم ترین شاخصه بنا می باشد پوشیده از شبکه ای سه لایه از فولاد و شیشه با عرض 1.2 و ارتفاع 4 متر است که در بین دولایه شیشه، ورقه ای از مس قرار گرفته اند. دیواره های داخلی براساس عملکرد فضاها رنگ آمیزی شده اند؛ آبی برای دیواره های کافی شاپ و سالن اجتماعات در بال جنوبی بنا، سبز برای قسمت های اداری و خدماتی در بال غربی ساختمان، زرد برای سالن های بازی و مطالعه کودکان و مخزن ها در بال شرقی. بام بنا هماهنگ با محوطه ساختمان و پارک مجاور پوششی سبز دارد.

مشاهده 3470 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}613{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید