کتابخانه مورگان

نوشته شده توسط محمد صامتی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بناهای فرهنگی نظیر موزه ها، گالری ها و کتابخانه ها با آن روبه رو هستند نیاز به گسترش و تامین فضا برای آثار جدید است. این امر در کتابخانه های قدیمی که امروزه با گسترش صنعت چاپ و همچنین اضافه شدن اسناد اطلاعاتی دیجیتال مواجه شده اند بیش از پیش محسوس می باشد.

دفتر معماری رنزو پیانو سابقه ای درخشان در ارائه و اجرای طرح های بازسازی، چه در مقیاس شهری و چه در مقیاس معماری دارد. در شیوه کاری رنزو پیانو، احترام به ویژگی های معماری قدیمی بناها حفظ شده است اما این امر به تکرار کلیشه های موجود و تبعیت صرف از آنها نمی انجامد. پیانو معماری شفاف، سبک و سیال خود را که در آن شیشه و فولاد به شکلی هنرمندانه درهم آمیخته و به خلق فضاهایی بدیع می انجامد در تمامی طرح های بازسازی نیز به نمایش می گذارد.

اما کتابخانه شخصی مورگان درسال 1906 توسط "پیرپونت مورگان" در نیویورک آمریکا تاسیس گردید. این کتابخانه در سال 1924 توسط فرزاند مورگان به روی عموم گشوده شد و بعدها به مرکزی برای مطالعه دانشجویان رشته حقوق تبدیل گردیده و در سراسر جهان به شهرت رسید. در طرح بازسازی و گسترش بنا که در سال 2006 توسط رنزو پیانو تکمیل گردید، فضای خالی میان سه بنای قدیمی شامل خانه شخصی مورگان و کتابخانه، توسط بنایی مدرن با فناوری برتر (High-Tech) که در میان ساختمان های قدیمی نفوذ کرده، کامل شده است. شاخصه قسمت های الحاقی تالاری است به ارتفاع سه طبقه که تمامی جداره های آن با قاب هایی از استیل و شیشه پوشانده شده و پلکانی سبک همچون تندیسی در گوشه ای از آن قرار گرفته است. طراحی فضاهای داخلی همچون سایر آثار معمار، مینیمال و به دور از هر گونه تزئینات است.

چندین درختچه کوچک با دقت در میان کفپوش های چوبی مکان یابی شده اند که حضور آنها به همراه شفافیت جداره ها ،فضاهای داخلی را بیشتر به حیاط مرکزی و سر پوشیده شبیه ساخته است.

تضاد میان مصالح و معماری پیانو با ساختمان های سنگی موجود که تحت تاثیر معماری "پالادیو" طراحی شده اند حکایت از تغییرات دیدگاه های معماری در طول یک قرن دارد و نکته آخر این که؛ در طبقه سوم سالن مطالعه عمومی بر بام یکی از ساختمان های موجود طراحی شده است که سقفی از جنس شیشه مات داشته و امکان مطالعه در نوری یکدست و طبیعی را برای مراجعین مهیا می سازد.

مشاهده 5149 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}609{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید