کتابخانه آکادمی فلیپس

نوشته شده توسط محمد صامتی

در خصوص ذات و ماهیت معماری لویی کان بهترین تفسیر از آن دیوید رینهرت همکار وی است؛ او می گوید طراحی هر بنایی برای لویی کان همسان با طراحی یک معبد مذهبی است، موسسه زیست شناسی سالک همانند معبدی برای علم، ساختمان های دولتی داکا معابدی برای آموختن و کتابخانه آکادمی فلیپس معبدی برای آموختن.

کتابخانه ای که در ایالت نیوهمپشر کشور آمریکا واقع شده است. علاوه بر خلوص حجمی و نحوه استقرا بنا در سایت، سلسله مراتب دسترسی به فضای اصلی کتابخانه موید این ادعاست، ورودی بنا هم تراز با سطح زمین است و مخاطب به فضایی با سقفی کوتاه وارد می شود بی آنکه تصوری از ساختار فضایی بنا را متصور شود. آنگاه دو پلکان منحنی شکل بتنی وی را به طبقه بالا راهنمایی می کنند، آنجا که شخصی خود را در آتریومی عظیم می یابد که تمامی اضلاع آن را قفسه های کتاب پوشانده است و نور طبیعی از سقف به درون و جداره های آتریوم می تابد.

دایره هایی عظیم در دیواره های بتنی چشم هر ببیننده را متحیر می کند و صلابت و استواری بنا در نگاه نخست در ک می شود.کان برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب، ارتفاع آتریوم را حدود 16متر و با عرض حدود 10 متر انتخاب کرده است، اندازه هایی که در معماری یونان باستان به عنوان نسبت های ایده آل به کار رفته اند. در نورگیر سقف آتریوم سازه ای بتنی مرکب از یک مربع و قطرهای آن به چشم می خورد که علاوه بر نقش سازه ای، جهت تاکید بر اهمیت و نقش فضایی، در ابعاد و عمق اجزا آن اغراق شده است. بدین ترتیب ساختار فضایی بنا را می توان با دقت در ساختار سازه بنا درک نمود.

کتابخانه از سه مربع فضایی تشکیل شده است، نخست  مربع بیرونی که پوسته ای آجری دارد و تمامی فضاهای مطالعه را در خود جای داده است، دوم مربعی بتنی که تمامی قفسه های کتابخانه در آن قرار دارد و سوم مربعی تهی که همان آتریوم مرکزی است.همانطور که در تصاویر دیده می شود مصالح آجر سرخ رنگ به درون فضای نخست نفوذ کرده و حال و هوای بخش مطالعه را گرم و صمیمی می سازد. فضاهای نگهدارنده قفسه ها و میزهای مطالعه گرداگرد آتریوم قرار گرفته است. ساختار بتنی این فضا وزن بسیار سنگینی 250 هزار جلد کتاب را می تواند تحمل کند و قرارگیری آن به نحوی است که فضاهای مطالعه را از هیاهوی آتریوم دور ساخته و مخزن را از تابش مستقیم آفتاب مصون می سازد.

مشاهده 2501 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}544{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید