جزیره ابوموسی

نوشته شده توسط محمد صامتی

جزیره ابوموسی، جزیره ای متعلق به ایران در خلیج فارس، استان هرمزگان است. مساحت این جزیره در حدود ۲۵ کیلومتر مربع می باشد.

حاکمیت ایران بر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ریشه در دوره امپراطوری های ایلامی، ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی دارد. در این دوران نظم و امنیت ایرانی بر سراسر پهنه آبی خلیج فارس (بحر فارس) و جزایر آن حکم فرما بوده است. جزیره ابوموسی جنوبی ترین جزیره ایرانی آبهای خلیج فارس است. این جزیره در ۲۲۲ کیلومتری بندر عباس و هم چنین در ۷۵ کیلومتری بندر لنگه، واقع گردیده و ۱۶۰ کیلومتر از تنگه هرمز فاصله دارد. جزیره ابوموسی یکی از چهارده جزیره استان هرمزگان است که بیشترین فاصله از سواحل ایرانی خلیج فارس را دارد. فاصله میان جزیره ابوموسی و جزایر تنب بزرگ و کوچک به دلیل عمق مناسب آب تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

نام ابوموسی یک نام جدید می باشد و سابقه آن به حدود بیشتر از یکصد سال قبل باز می گردد که یکی از ساکنان، بنام ابوموسی این نام را بجای بوموسو رایج ساخت. این جزیره در اسناد تاریخی و نقشه‌ها سال ۱۲۷۱ با نام‌های، بوموو یعنی آب (معرب آن بومف)، گپ سبزو (به معنای جای سبز)، بوم سوز و یا بوموسو، ثبت شده (بوم به معنی مکان است و سو مخفف سوز نام یک نوع سبزی است و بطور کلی نیز در زبان فارسی کهن معنی سبز می دهد و در مجموع می توان آن را به معنای زمین سبز نامید).

ارتفاع این جزیره از سطح دریا ۴۶ متر می باشد. این جزیره فاقد آب و اراضی مناسب کشاورزی است، ولی کشت و زرع محدودی در آن صورت می گیرد و بیشتر مردم بومی محل به صید ماهی اشتغال دارند. تاسیسات جزیره عبارت از یک فرودگاه، یک موج شکن و اسکله کوچک برای پهلوگیری شناورهای سبک با آبخور محدود و یک جاده کمربندی آسفالته می باشند. ناهمواریهای خاک جزیره ابوموسی به سوی شمال افزایش می یابد و سرانجام به بلندترین نقطه جزیره به نام کوه حلوا که نزدیک به ۱۱۰ متر ارتفاع دارد می رسد. این جزیره یکی از مراکز صدور نفت خام کشور عزیزمان ایران می باشد. این جزیره از خوش‌ آب‌ و هواترین مناطق خلیج فارس است و انواع گیاهان و جانوران دریایی در ساحل آن به چشم می خورد.

سواحل این جزیره از نوع مرجانی است و شفافیت آب آن به حدی است که ماهی‌های آکواریومی و مرجان‌های آن، از کنار ساحل و موجشکن‌ها نیز به طور واضح دیده می‌شوند. گفتنی است غواصی در جزیره ابوموسی بسیار ارزان‌تر از سایر نقاط جنوب ایران می‌باشد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر جزیره ابوموسی به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 2501 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}778{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید