جزیره کیش

نوشته شده توسط محمد صامتی

جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از بخش‌های شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران است.

جزیره کیش از شمال به سرزمین پیوسته ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به كشور امارات متحده عربی و از غرب به كشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود. این جزیره را در گذشته، به نام قیس می‌خواندند. سالانه به‌طور متوسط، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از این جزیره بازدید می‌کنند. این جزیره بیضی شکل با محیط ۴۴ کیلومتر می‌باشد و با طولی در حدود ۱۵.۴۵ کیلومتر و عرضی حدود ۷.۵ کیلومتر، مساحتی معادل ۹۰ کیلومتر مربع دارد. ارتفاع بلندترین منطقه این جزیره حدود ۳۵ متر از سطح دریا می‌باشد. مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی ۱۰۵۲ کیلومتر، تا بندرعباس ۲۵۰ کیلومتر، تا بندر لنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر است. همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیره کیش، بندر آفتاب می‌باشد که با این جزیره ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایرانیان بوده است.

جزیره کیش فاقد رودخانه دائمی می‌باشد، با این حال تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد. گفتنی است کیش تنها جزیره در خلیج فارس می‌باشد که دارای قنات آب شیرین ‌است. در لهجه مردم بومی نیز به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات می‌باشد کیش می‌گویند. آب و هوای کیش گرم و مرطوب و به شکل کلی خشک و کم باران است. بارندگی بیشتر به صورت رگبار و در ماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد. از پوشش‌های گیاهی جزیره کیش می‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد و همچنین از زمان حضور پرتغالی‌ها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد. پوشاک محلی مردان دشداشه همراه با عرقچین است. ساز اصلی محلی کیش نوعی طبل است و شغل سنتی بومیان، ماهی‌گیری، دام داری، دریانوردی و بازرگانی است. غذاهای محلی کیش شامل انواع قلیه، مضروبه، هریسه و مچبوس است که اغلب با ماهی تهیه می‌شوند.

این جزیره میزبان رویدادهای متعدد ورزشی بین‌المللی نیز بوده همچنین سابقه میزبانی تور جهانی والیبال ساحلی را داراست. ورزش‌های آبی نیز در کیش بسیار پرهوادار هستند و توسط گردشگران و مردم انجام می‌شوند. از جمله ورزش های آبی کیش شاتل، بنانا، چتر پاراسل و غواصی و کایت بردینگ و کیبل اسکی و فلای بورد می باشد.

از جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به حریره، پایاب و کاریز اشاره کرد. یکی دیگر از جاذبه های کیش درختان لور می باشند که کهن سال ترین آنها نزدیک به ۶۰۰ سال سن دارد. همچنین در غربی ترین بخش جزیره کیش جاذبه گردشگری شگفت انگیزی دیگری نیز وجود دارد که کمتر گردشگری با آن آشنایی دارد. کلبه هور، دماغه ای صخره ای در غربی ترین بخش جزیره کیش است که محبوبیت ویژه ای بین گردشگران کیش دارد که برای غواصی به این جزیره سفر می کنند. گفتنی است، هور به معنای فضایی میان دو صخره می‌باشد که آب دریا آنجا آرام می گیرد. در زمان های قدیم کلبه‌ایی برای ماهی‌گیران در میان این دو صخره قرار داشته که در میان بومیان کیش به کلبه هور شناخته می شده و این نام تاکنون بر این منطقه باقی مانده است.

در ساحل جنوبی کلبه هور غاری کوچک به طول ۵ متر وجود دارد که عبور از آن به هنگام مد کامل بسیار لذت بخش است و عمق سایت غواصی این مکان زیبا از شمال به جنوب بیشتر گردیده و تا ۸ متر نیز ادامه دارد. نماد شاخص این ساحل لنجی است که در فاصله حدود ۲۰۰ متری کلبه هور به گل نشسته و به نمادی از کار و تلاش مردم بومی کیش بدل گردیده، برخلاف کشتی یونانی که نمایانگر رونق تجاری کیش در قدیم می باشد. این لنج با نور پردازی های ویژه همچون مرواریدی در آب های خلیج پارس می درخشد. جذابیت اصلی این منطقه بیشتر مرهون طبیعت وحشی آن است. در اکثر مواقع برخورد موج های بزرگ با صخره های سنگی، هیجان زیادی را ایجاد می کند.

علاوه بر آثار تاریخی که مورد توجه گردشگران است، پارک‌های ساحلی و تفریحی مانند تم پارک آبی اوشن، پارک هنر، ساحل مرجانی، سواحل ماسه‌ای و مرجانی، باغ وحش، آکواریوم، باغ پرندگان کیش، دلفیناریوم، شهر زیر زمینی کاریز، کلبه هور، کشتی‌های تفریحی و همچنین کشتی به گل نشسته یونانی از دیگر دیدنی‌های کیش می‌باشند.

برای مشاهده تصاویر بیشتر جزیره کیش به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 155 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1409{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید