خانه اصفهانیان

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه اصفهانیان در خیابان حبیب الله شریف، محله دو مسجدان کلهر، کوچه دو مسجدان، کوچه محتشم، بن بست محتشم، شهر کاشان، استان اصفهان واقع شده. این اثر در تاریخ 16 دی 1387 با شماره ثبت 24450 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه اصفهانیان ترکیبی از یک حیاط بزرگ با دو مجموعه فضایی در دو سوی آن است. در میانه مجموعه ای که در جبهه شمالی بنا قرار دارد نیز حیاط کوچک دیگری واقع شده که در دو سوی جنوبی و شرقی آن رواق ممتدی قرار دارد. در حد فاصل این حیاط و حیاط اصلی خانه مجموعه ای متشکل از یک تالار و چهار اتاق در دو طبقه طرفین آن، به صورتی قرار گرفته که پنجره های تالار از شمال به حیاط کوچک و از جنوب به حیاط اصلی گشوده می شوند.

این جبهه بلندترین قسمت بنا است و به اندازه چند پله از سطح حیاط اصلی بالاتر قرار گرفته است. در زیر این جبهه سرداب مفصل و بزرگی واقع شده است. در جبهه شرقی حیاط کوچک، ترکیبی از یک اتاق بزرگ با دو اتاق کوچکتر در طرفین دیده می شود که به یکدیگر باز می شوند. در جبهه مقابل این اتاق ها فضای بزرگ و یکپارچه ای وجود دارد که به نظر می رسد از ابتدا به این شکل نبوده است.

مجموعه فضایی دوم خانه در جبهه جنوبی حیاط اصلی قرار دارد. این مجموعه دارای حوضخانه ای همسطح حیاط و کاملا گشوده به آن می باشد و چهار ستون داخل این فضا، بخشی مرکزی برای آن به وجود آورده اند. شاه نشینی در جنوب حوضخانه و کمی بالاتر از سطح آن قرار گرفته که به حیاط اصلی دید دارد.

رواق ممتدی حیاط اصلی را دور می زند. این رواق در سه جبهه شرقی، غربی و جنوبی هم سطح حیاط و دارای سرستون های گچ بری شده و قوس های دسته زنبیلی می باشد. خط آسمان این سه جبهه یکنواخت بوده، تنها در میانه نمای جنوبی و در مقابل فضای حوضخانه به صورت قوسی شکل بالا می رود. در دو جبهه شرقی و غربی حیاط فضای مهمی وجود ندارد و تنها حجم رواق های مزبور موجب ایجاد تعادل در ترکیب معماری حیاط شده است.

در میان حیاط اصلی خانه یک حوض با دو باغچه کشیده و بزرگ در دو سوی آن دیده می شود که بر محور اصلی حیاط تاکید می کند. در ضمن حیاط دیگری در گوشه شرقی بنا قرار دارد که به حیاط اصلی مرتبط می باشد.

بنا دارای دو ورودی در جبهه جنوبی است که یکی از آنها به حیاط کوچک این جبهه و دیگری به حیاط اصلی راه می یابد. سر در ورودی بنا که به اندرونی خانه می رسد دارای تزیینات آجری است.

مشاهده 2671 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}967{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید