خانه شیخ هرندی

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه شیخ هرندی در میدان قیام، خیابان هارونیه شهر اصفهان قرار دارد.

خانه شیخ هرندی از فضاهایی یک طبقه تشکیل شده است که در سه جبهه شمالی، جنوبی وغربی حیاطی مستطیل شکل قرار گرفته اند و حوضخانه ای درگوشه شمال شرقی مجموعه واقع شده است.

جبهه شمالی خانه شیخ هرندی اصفهان متشکل از دو اتاق سه دری در دو سو و اتاق دیگری در میانه است. اتاق های سه دری عمق هایی متفاوت دارند ولی در نما کاملا مشابه یکدیگرند و بوسیله ایوانچه هایی با حیاط ارتباط می یابند اتاق میانه این جبهه به وسیله یک پنجره چوبی وسیع از حیاط نور می گیرد. جبهه جنوبی حیاط شامل یک تالار پنج دری در میانه و دو اتاق درطرفین است. نماهای حیاط پوشیده از اندود ساده گچ است و تنها جان پناه پشت بام در جبهه جنوبی تزئیاتی از کاشی مشبک دارد.

در جبهه غربی امروزه فضاهای جدیدی به جای فضاهای قبلی که تخریب شده اند ساخته شده است. بخش عمده جبهه شرقی، دیواری نماسازی شده است و تنها یک اتاق سه دری و یک راهرو در آن وجود دارد که مسیر دسترسی به حوضخانه گوشه شمال شرقی خانه می باشد. حوضخانه فضائی مربع شکل با ارتفاعی معادل دو طبقه است که غرفه هایی پیرامون آن قرار گرفته اند. تنها در طبقه دوم بخش های شرقی و غربی حوضخانه دو اتاق وجود دارد که با پنجره های ارسی گره سازی شده به فضای حوضخانه اشراف دارند. در بخش جنوبی حوضخانه یک منبع آب قرار دارد و در غرفه طبقه دوم این بخش حوضی دیده می شود. دیوارهای حوضخانه با تزئیات طلاکاری و قطاربندی های زیرسقف آراسته شده و ستون های چوبی آن نیز سرستون های مقرنس دارند. یک نورگیر هشت ضلعی در سقف، روشنایی این فضا را تامین می کند.

مشاهده 3219 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}961{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید