خانه زینت الملک قوامی

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه زینت الملک قوامی یکی از آثار به جای مانده از دوره قاجار است که ساخت آن در حدود سال 1290 ه.ق توسط علی محمد خان قوام الملک دوم آغاز و در سال 1302 ه.ق به اتمام رسید.

سقف بیشتر اتاق های این خانه چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده. بنای اندرون زینت الملک مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، استان فارس، خیابان لطفعلیخان زند واقع شده. این اثر در تاریخ 10 آذر 1354 با شماره ثبت 938 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت‌ الملک قوامی، دختر قوام‌ الملک چهارم، به این نام معروف است. این عمارت که به فاصله یک کوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسیله یک راه زیرزمینی با آن در ارتباط است، در حقیقت اندرونی خانه قوام و محل رفت و آمد محارم بود. در ورودی خانه زینت الملک معرق کاری شده و با عبور از هشتی، یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می یابد. در حیاط علاوه بر ازاره های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می شود.

کاشی‌ کاری هفت رنگ هلالی که در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاصی برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه "نصر من الله و فتح قریب" به چشم می خورد.

به جز ایوان بدون سقف در شرق حیاط، در اطراف حیاط 20 اتاق وجود دارد که به یکدیگر راه دارند. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه نشین آینه کاری و گچبری با تصاویر اروپایی است. این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده ای است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می شود. در این موزه تمامی شخصیتهای برجسته شیراز به صورت مجسمه برای بازدید مردم در آمده اند.

مشاهده 3013 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}918{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید