خانه عامری ها

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه عامری ها در خیابان علوی شهر کاشان، استان اصفهان قرار دارد. این خانه در دوره زندیه احداث و در دوره قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری فرد، توسعه یافت.

خانه عامری ها با حدود 85 اتاق و چندین حیاط، که قدیمی ترین آن ها حیاط بیرونی و اندرونی است، یکی از قدیمی ترین و وسیع ترین مجموعه های مسکونی کاشان محسوب می گردد.

مساحت عرصه این مجموعه که از چند خانه مجزای مجاور و در ارتباط با یکدیگر شکل گرفته در حدود 9000 متر مربع است و مشتمل بر 3 خانه با 5 حیاط مرکزی به صورتی اندرونی و بیرونی همراه با فضاهای سرپوشیده متعدد و متنوع است. مهمترین بخش مجموعه، خانه عامری‌ ها است، که دارای دو بخش اندرونی و بیرونی همراه با حوضخانه، ایوان های رفیع و شاهنشین‌ های 7 دری و تعداد زیادی اتاق‌ های 3 دری است، که گرداگرد حیاط با آهنگی موزون و به صورت قرینه استقرار یافته اند.

تمامی بدنه خارجی حیاط‌ ها و برخی از بدنه‌ ها و پوشش‌ های داخلی با انواع تزیینات زیبا و هنرمندانه ایرانی همچون گچبری، یزدی و رسمی بندی، مقرنس، نقاشی روی گچ، درودگری، منبت کاری، گره چینی و برخی از هنرهای تزیینی دیگر پوشیده شده است.

در تمام حیاط‌ های خانه عامری‌ ها اصل تقارن در ضلع شمالی، جنوبی، شرقی و غربی رعایت شده است. حیاط ها دارای حوضخانه‌ هایی هستند که از این فضاها در تابستان استفاده می شده. این خانه دارای بلندترین بادگیر در بین بادگیرهای خانه های کاشان است. چهار حیاط بیرونی، اندرونی، مهمان خانه، حیاط خدمه و سوارکاران نظامی مورد استفاده قرار می گرفته و در 3 حیاط دیگر نیز بستگان سهام‌ السلطنه سکونت داشته اند.

خانه عامری ها دارای حمام اختصاصی زنانه و مردانه جدا از هم نیز می باشد. پس از سهام السلطنه، حیاط های بیرونی و اندرونی در اختیار فرزند وی، ابراهیم خلیل خان عامری و بقیه ساختمان ها به افراد دیگر این خاندان تعلق گرفت و به مررو زمان برخی از حیاط ها تفکیک و به افراد دیگر فروخته شد.

مشاهده 3586 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}916{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید